Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Şerif Yılmaz: Zor Şartları Kolaylaştırmak Devletin Görevidir

Giriş Tarihi: 11.7.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Vali Şerif Yılmaz: Zor Şartları Kolaylaştırmak Devletin Görevidir
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ’daki koruyucu ailelere yönelik iftar programı gerçekleştirildi. Kütahya İl Özel İdaresi Sosyal Tesisleri’ndeki iftara Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Mehmet Paköz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Araştırmacı Hakkı Bilgiç, Aile ve Sosyal Politikalar Kütahya İl Müdürü Ömer Turan ile koruyucu aileler ve çocuklar katıldı.
İftarda konuşan Vali Şerif Yılmaz, 2012 yılında 12 ailenin yanında 12 çocuğun bakım altında olduğunu, 2015’in Temmuz ayı itibariyle 27 koruyucu aile yanında 33 çocuğa bakım sağlandığını bildirdi. Yılmaz, "Ömrümüzün ne kadar olduğunu, yarına çıkıp, çıkamayacağımızı bilmiyoruz. Başımıza ne geleceğini önceden tahayyül etmemiz mümkün değil. Bu yüzden her an her durumda ve her koşulda yaşamaya hazır olmalıyız. Oluşan zor şartları kolaylaştırmak hem bizlerin hem de devletin sorumluluğudur. Büyük devletiz diyorsanız, ecdadınızın geçip gittiği topraklarda bugün sizin hükümranlığınız olamayabilir ancak oradaki insanların sizden yana bir beklentisi varsa o beklentileri karşılamakla mükellefsiniz. Böyle bir mesuliyet içerisinde sizler gerek Türkiye, gerek ilimizde olsun çok önemli görevler üstlenen ailelersiniz" ifadelerini kullandı.
Koruyucu aile uygulamasının yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çeken Vali Yılmaz, ailelere üstlendikleri önemli sorumluluk için teşekkür etti. Yılmaz, "Çocuklarımızı önceki yıllarda belli ortamlardan alıp, belli ortamlarda yaşatma uygulamasına geçtik. Ancak yine de koruyucu aile müessesinin nasıl çalıştığınız bilmeyen ya da farkında olmayan çok sayıda vatandaşımız var. Bu uygulamayı yaygınlaştırma noktasında sizler önemli rol modellerisiniz. Resmi ağızlardan biz ne kadar anlatıp, ifade etsek de yetersiz kalabiliyoruz, sizler bunu başarabilirsiniz" dedi.
Devletin maddi olarak her türlü desteği verdiğini ancak çocukların en büyük ihtiyacının sevgi olduğunu vurgulayan Vali Şerif Yılmaz, "Onların en büyük ihtiyacı sevgi ve şefkat. Bu ihtiyaçları en güzel sizler karşıladınız, sizler gerçekleştirdiniz. Üstlendiğiniz bu sorumluluk sadece kendi şahsınızla ilgili değil, ülkenin ve milletin geleceğiyle ilgilidir. Bizim sahip olamadığımız her nefer, her çocuk bu ülkenin geleceğinin dinamiğidir.Yurtlarımızda bir çocuk bile kalmasın, hepsi bir koruyucu aile yanında huzur bulsun isterim" diye konuştu.
Vali Şerif Yılmaz’ın konuşmalarının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Kütahya İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Halk Eğitim Merkezi’nin de destek verdiği "Koruyucu Aile Eğitimi" sertifika törenine geçildi. 24 koruyucu ailenin sertifikası Vali Şerif Yılmaz tarafından takdim edildi.(EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Şerif Yılmaz: Zor Şartları Kolaylaştırmak Devletin Görevidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN