Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf Bozuk Para Peşinde

Giriş Tarihi: 14.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Esnaf Bozuk Para Peşinde
’nın Simav ilçesinde Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte piyasada madeni para darlığı başladı. Müşterisine para üstü verebilmek için diğer esnaf arkadaşlarının yanı sıra dilencilerle simitçilerin peşine düşen esnaf yorgun düştü.
Ramazan Bayramında çocuklara verilecek harçlıklar için vatandaşların madeni paraları elinde tutması müşterisine para üstü vermek isteyen esnafı dara düşürdü.
Müşterisine para üstü verebilmek için dükkan dükkan gezen esnaf sonunda yorgun düştü.
Simavlı esnaf Fatih Çulha, özellikle dini bayramlarda çocuklara verilecek harçlıklar için vatandaşın madeni paraları elinde tutması nedeniyle esnafların müşterisine para üstü vermekte zorlandığını söyledi. Çareyi diğer esnaf arkadaşlarını dolaşmakta bulduklarını ifade eden Çulha, “Bazen elimiz boş dönüyoruz. O zaman da dilencilerin peşine düşüyoruz. Bayram öncesi bozuk para sıkıntısı esnaflar açısından tam bir çileye dönüşüyor. Adeta bozuk para dilenciliği yapıyoruz” dedi.
Bu konuda bankalardan yeterince yararlanamadıklarını da dile getiren Çulha, “Elimizde kağıt paralar, esnaf arkadaşlarımızı geziyoruz. Esnaf arkadaşlarımızda kendisine de lazım olacağı için vermek istemiyor. Vatandaşların alışverişten sonra para üstü almasının en tabii hakkıdır. Öyle anlar oluyor ki, bazı vatandaşlarımız bozuk para olmayınca, ‘Önemli değil, üstü kalsın’ diyor. Zaman zaman da bizler para üstü verebilmek için kendi cebimizden ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Her iki tarafın da bu konuda mağduriyet yaşamaması için bozuk para sıkıntısının en aza indirilmesi gerekiyor. Özellikle dini bayramlar öncesi bu duruma bir çare bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.
Simavlı kahvehane işletmecisi Ahmet Mantar ise, “Bir bardak çay 75 kuruş. Vatandaş bir bardak çay içiyor 20 TL’lik banknot veriyor. Bayram öncesi müşterilerimize para üstü verirken çok zorlanıyoruz. Bozuk para bulmak neredeyse imkansız. Müşterilerimizden anlayış bekliyoruz” dedi. (MY-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf Bozuk Para Peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN