Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilerden İşverene Tepki

Giriş Tarihi: 14.7.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
’da Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri’ni geçen ay satın alan firma eski çalışanların birçoğuyla yollarını ayırınca, işçiler şirkete tepki gösterdi.
Kamu faaliyetinde çalışan Kütahya’daki Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri geçtiğimiz ay ihaleyi kazanan firmaya devredildi. Satışın ardından 330’u aşkın taşeron işçinin işine son verilirken, yaklaşık 280 kadrolu işçiden 80’nin farklı illere gönderildiği belirtildi. Kadrolu işçilerin ihbar tazminatını ödemek istemeyen şirketin, 4-C statüsüne sahip olmaları karşılığında ihbar tazminatlarından feragat ettiklerine dair dilekçe sunmaları istendiği iddia edildi.
Firma yöneticilerinin işten çıkarma sürecinde keyfi uygulamalara başvurduğunu iddia eden işçiler, yasal haklarından da feragat etmeye zorlandıklarını söylüyor. Feragat etmeyen işçilerin ise zorla farklı illerdeki fabrikalara gönderileceği belirtiliyor. Ailelerinin mağdur olmaması için farklı ile gitmek istemeyen işçiler 4-C’li hakkına sahip olmak için işten çıkarılmalarını istiyor. Çünkü istifa eden bir işçi, 4-C’li olma hakkını da kaybediyor. Buradan hareketle Çelikler Holding’in, 4-C statüsü karşılığında ’ihbar tazminatlarından’ feragat etmeleri şartı koyduğu iddia ediliyor. Ayrıca şirketin, 4-C’ye geçiş yapmak isteyenlere tanınan 2 yıllık yasal süreyi hiçe sayarak, 1 hafta içerisinde kuruma iletilmesini istediği öne sürüldü. Şirket tarafından 80 kişiye farklı illerde yeni görev yerleri tebliğ edildi. Geriye kalan yaklaşık 200 işçi ise benzer sorunla karşı karşıya. Durumu yetkililere, bölge milletvekillerine kadar anlattıklarını vurgulayan işçiler, şirketi hiçbir yetkili makamı muhatap almamakla ve keyfi uygulamalarda bulunmakla suçluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilerden İşverene Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN