Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın 305 Bin Hektar Tarım Arazisi Var

Giriş Tarihi: 16.7.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Kütahya’nın 305 Bin Hektar Tarım Arazisi Var
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Kütahya’nın 305 bin hektar tarım arazisinin bulunduğunu kaydetti.
Merkez İlçe Elmalı köyünde arpa ve tritikale tarla günü etkinliğinde konuşan Gümüş, "72 bin hektar tarım arazisinde yem bitkisi (arpa, tritikale, yulaf, fiğ gibi) üretimi yapılmaktadır. 174 bin büyükbaş, 481 bin küçükbaş hayvan varlığımız olduğu düşünülürse yem bitkileri tarımının ilimiz açısından önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Arpa ve tritikalenin dane kısmı hayvan beslemesinde, kesif yem sapı ise kaba yem olarak kullanılmaktadır. Bu Demonstrasyondaki amacımız sertifikalı yeni tescil olmuş çeşitlerin çiftçilerimize tanıtarak birim alanda daha çok verim almalarını sağlamaktır” dedi.
Gümüş, Özel İdare projeleri kapsamında 2015 yılında 263 bin TL ödenek kullanılarak 3 bin 100 kilo yonca, 5 bin 775 kilo silajlık mısır tohumlarının dağıtıldığını 38 ton macar fiği tohumunun da Eylül ayı içerisinde üreticiyle buluşturulacağını ifade etti.
Ekimi yapılan arpa çeşidinin beyaz ve iri taneli, iki sıralı, orta geçici, alternatif gelişme tabiatlı, kardeşlenme oranı yüksek, başak kırılganlığı olmayan, harman olma kabiliyeti iyi olan yatmaya dayanıklı bir çeşit olduğu dile getirdi.
Gümüş, sulu koşullarda yüksek verimli olduğu ifade edilen arpa çeşidinin çizgili yaprak lekesi hastalıklarına orta dayanıklı olduğu, geçit bölgelerinin şeker pancarı tarımı yapılan alanları ile nadas uygulanan taban ve yarı taban alanlarına önerildiği belirtildi.
Gümüş, Kütahya il genelinde 305 bin hektar tarım arazisi olduğunu sözlerine ekledi. (EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya’nın 305 Bin Hektar Tarım Arazisi Var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN