Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’de Bir İlk

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türkiye’de Bir İlk
ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Türkiye’de bir ilk olan ‘Çoban Müzesi’nin Malatya’da kurulması için çalışmalara başlandığı belirtildi.
Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, dünyada gelişen dengeler açısından Gıda, Tarım ve Hayvancılığın çok önemli olduğunu ifade ederek Türkiye açısından ise geleceğin tarım, mera ve doğal hayvancılık olduğunu söyledi.
Akın, Türkiye’nin dünyada 25 yıl öncesine kadar kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biri olduğunu, ancak bir dönem ise birçok şeyi ithal etmek zorunda kaldığını söyledi. Ancak son yıllarda tarım ve hayvancılığa baktıklarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın büyük desteklerinin olduğunu ifade eden Akın, bu bağlamda tekrar Türkiye’de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin canlanmaya başladığını ve üretiminde arttığını dile getirdi.
Mera hayvancılığının olmazsa olmazlarından birinin de çobanlar olduğunu kaydeden Akın, “En zor işi yapan çobanlarımızın önemini topluma yansıtmak için uzun zamandır üzerinde çalıştığımız çoban müzesi kurma çalışmamızı, kamuoyu ile paylaşmak için bu toplantıyı yaptık” diye konuştu.
Anadolu insanının asırlardır çobanlık kültürünü en iyi bilen ve yaşayan önemli bir toplum olduğunu söyleyen Akın, “Bizler de geçmiş ve gelecek kuşaklarımız arasında bir bağ kurma, bir bilgi geçişi sağlama adına, çoban müzesi projesi ile yola çıktık. Bu projemiz için katkı sağlamasını istediğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Malatya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Güzel sanatlar Fakültemiz, Ziraat fakültemiz, tüm kurum ve kuruluşlar, siyasiler, sivil toplum örgütleri ve en önemlisi çobanlarımızla birlikte çoban müzemizi inşallah hayata geçirmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz şimdiden herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de Bir İlk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN