Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozkrut’tan Kira Gelirleri Uyarısı

Giriş Tarihi: 17.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 17:09
Bozkrut’tan Kira Gelirleri Uyarısı
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ramazan Bozkurt, ev ve iş yeri sahiplerinin zor durumda kalmaması için kira gelirlerini doğru bilgiyle doğru zamanda beyan etmeleri gerektiğini söyledi.
Kira gelirleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bozkurt, mesken kiralamalarından 3 bin 300 TL’nin üzerinde, işyeri kiralamalarından ise 27 bin TL’nin üzerinde gelir elde eden mesken sahipleri ile iş yeri sahiplerinin elde ettikleri kira gelirlerinden dolayı gelir vergisine tabi tutulduğunu belirtti. Kira gelirlerinin belirtilen sınırları aşması halinde beyanname vermelerinin yasa gereği olduğunu ifade eden Bozkurt, “Kira gelirleri nedeniyle vatandaşlarımızın ileride zor durumda kalmamaları için 2014 yılına ait kira gelirlerini doğru ve zamanında beyan etmeleri gerekmektedir. Vaktinden sonra yapılan bildirimler için mesken kira gelirlerinden dolayı 3 bin 300 TL’lik, muafiyet sınırı dikkate alınmayacaktır” dedi.
Bozkurt, vergi idaresi tarafından istisna sınırının üzerinde olup beyan edilmeyen kira gelirlerinin tespit edilmesi halinde ise hem istisnadan yararlandırılmayacağını hem de vergilerin vergi zıyaı cezası ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edileceğini hatırlattı.
İstisna sınırının üzerinde kira geliri elde edenlerin herhangi bir cezai işlem görmemeleri için 25 Mart 2015 tarihine kadar kira geliriyle ilgili beyannamelerini vermeleri gerektiğini ifade eden Bozkurt, “Vatandaşlarımızın kira beyanı ve diğer mali konularda herhangi bir cezai işlem görmemesi ve beyannamelerinin sağlıklı şekilde verebilmeleri için mutlaka Mali Müşavirden destek almaları gerekmektedir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkrut’tan Kira Gelirleri Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN