Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEMA Vakfı Su Gününe Dikkat Çekti

Giriş Tarihi: 22.3.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 17:31
TEMA Vakfı üyeleri, Soykan Parkı’nda, Dünya Su Günü nedeniyle yanında getirdikleri dövizleri suyun önemine dikkat çekti.
Soykan Parkı önünde toplanan TEMA Vakfı üyeleri adına bir konuşma yapan İl Temsilcisi İzzet Berktaş, dünya nüfusunun yüzde 40’ının su kıtlığı ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Berktaş, Türkiye olarak gittikçe azalan ve bozulan su varlığımıza dikkat çekmek için suyun kullanılacak bir kaynak değil korunması gereken bir varlık olduğunu anlattı. Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığından etkilendiğini belirten Berktaş, "2025’e gelindiğinde 1,8 milyar insan su kıtlığı çekilen bölgelerde yaşaması ve nüfusun üçte ikisinin su kıtlığı ile karşı karşıya kalmasının beklendiğini hatırlatıyoruz” dedi.
Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığına dikkat çeken Berktaş, su kaynaklarının dikkatli kullanılması gerektiğini belirtti. Berktaş, durumun ciddiyetine rağmen hala suyu yöneten tek bir çerçeve kanunumuz bulunmadığını belirterek "Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere, DSİ, büyükşehir belediyeleri, su ve kanalizasyon idareleri olmak üzere suyun yönetiminden sorumlu çok sayıda kurum ve 40’ı aşkın yasal düzenleme var. TEMA Vakfı olarak, ekosistemlerin su hakkı ve toplumun kaliteli ve yeterli suya erişim hakkını temel alan bir su kanunu çıkarılması gerektiğini savunuyoruz. Bu yöndeki çabalara kamu kesimi, sivil toplum ve medya tarafından destek verilmesi çağrısında bulunuyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEMA Vakfı Su Gününe Dikkat Çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN