Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milletvekili Öz, Su Gününde TBMM’de Söz Aldı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Milletvekili Öz, Su Gününde TBMM’de Söz Aldı
AK Parti Milletvekili Ömer Faruk Öz, Dünya Su Günü dolayısıyla Mecliste yaptığı konuşmada, Malatya’da yapılan su ile ilgili yatırımlara değindi.
1992 yılında BM Çevre ve Kalkınma Konferansında kabul edilen “Dünya Su Günü’nün dünyada giderek artan temiz su sorununa dikkat çekmek, gerekse içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarının korunması ve artırılması konusunda somut adımlar atılmasını sağlamak açısından önemli bir anlam taşıdığını belirten Öz, “Suyun değeri kuyu kuruyunca anlaşılır derler. Biz AK Parti iktidarı olarak gerek içme gerekse kullanma suyunun sadece bu günümüzün ihtiyacını düşünerek değil önümüzdeki 50-100 yılın sonrasını planlayarak, bu çerçevede orman ve suya 65 milyar TL’den fazla yatırım gerçekleştirdik” dedi.
Malatya’da AK Parti iktidarları döneminde tamamlanan ve devam eden yatırımlar için toplam 845,5 milyon TL harcandığını ifade eden Öz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu kapsamda önemli yatırımlardan Kapıkaya Turgut Özal Barajımız gövdesi tamamlanmış, su tutulmuş, sulama sisteminin kapalı sistem olarak yapımı devam etmekte olup, inşallah 2016 sulama mevsimine yetiştirilecektir. Yine Boztepe Recai Kutan Barajı gövdesi tamamlanmış, su tutulmaya başlanmıştır. Kapalı sistem kanalları yapımı hızlı bir şekilde yapılmakta ve önümüzdeki yıl tamamlanacaktır.
Yoncalı Barajı gövdesi ve kanallarının yapımı işinin ihalesi yapılarak firma yapımına başlamış, orada yapılacak sulama tüneli ile birlikte çok geniş bir alan sulama imkânına kavuşacak ve 2018 yılı ortalarında yapımının tamamlanması beklenmektedir.
Yine, planlama aşamasındaki Ali Ağa deresi üzerinde yapılacak barajın planlama ihalesi yapılmış ve firma çalışmalarına başlamıştır.
Yine, Beylerderesinin üst kısmında Yeşilyurt İnekpınarı Barajı yapılması ile ilgili planlama raporu ihalesi yapılmış ve sözleşme aşamasındadır. Beylerderesi Göletinin de bu yıl içerisinde ihalesinin yapılması planlanmaktadır.
Yine, Melet Deresi üzerinde yapılacak Melet Deresi Barajı ile Akçadağ Suçatı ve Sultansuyu Sulamalarına takviye olacaktır.
Yine, Gölsu kapsamında Yaygın, Erkenek, Karacayır, Bıcır, Kurşunlu, Elmalı, Ayvalı, Budaklı ve Karadere Göletinin ihaleleri yapılmış ve bir çoğunda yapımında belirli bir aşamaya gelinmiştir.
Ayrıca, Gölsu kapsamında planlama ve ihale aşamasında olan; Hekimhan-Güzelyurt-Karamahmut. Akçadağ-Taşevler. Darende-Çınarlı. Doğanşehir-Söğüt. Darende-Yukarıulupınar. Darende-Ilıca. Hekimhan-Hasançelebi. Pütürge Mir Yaylası ve Kubbedağı, Kale Göleti bulunmaktadır.”
Bahse konu yatırımların tamamlanması ile Malatya’da 128 bin hektar olan sulanan tarım arazilerinin 200 bin hektara kadar çıkacağını belirten Milletvekili Öz, “İktidarımız döneminde sadece ülkemiz dahilinde değil; bu çerçevede 80 km uzunluğundaki borularla, ülkemizden KKTC’ye sulama ve içme suyu aktarılmasını sağlayacak, “Barış Suyu Projesi”nin Ada’da kalıcı barışa katkı sağlayacağına inanıyorum. Afrika ülkelerinde 50 derece sıcakta bırakın kullanmayı, hortumdan akıtmayı, içecek bir damla suya hasret insanlar var. Bu açıdan iktidarımız döneminde faaliyetleri dünyanın dört bir yanında her alanda artan TİKA’nın AFRİKA kıtasında insanların temiz suya ulaşımını sağlamaları noktasındaki çabalarını da takdirle karşılıyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekili Öz, Su Gününde TBMM’de Söz Aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN