Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu Gençlik Derneği ’Çanakkale Ümmet Yürüyüşü’ Düzenledi

Giriş Tarihi: 28.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 28.3.2015 23:26
Anadolu Gençlik Derneği ’Çanakkale Ümmet Yürüyüşü’ Düzenledi
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında ’da Anadolu Gençlik Derneği Malatya Şubesi tarafından ‘Çanakkale Ümmet Yürüyüşü’ gerçekleştirildi.
Eski Belediye meydanında toplanan dernek üyeleri, ellerinde çeşitli dövizlerle sloganlar eşliğinde Fuzuli Caddesi’nden Kernek Meydanı’na kadar yürüdü.
Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan Dernek Şube Başkanı Sinan Eraslan, 18 Mart 1915’te kazanılan Çanakkale Zaferi’nin üzerinden 100 yıl geçtiğini anımsatarak, “18 Mart 1915’te dönemin en üstün teknolojisine sahip ve durdurulamaz addedilen İngiliz donanması tarihinin en ağır yenilgisini almıştır. Boğazın soğuk sularında İngilizlere eşlik eden Fransa da bu yenilgin şahidi, olmuştur. Çanakkale’de 1 milyonun üzerinde insan savaşmıştır. Metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Bir alay asker 3 dakika içerisinde hakka yürümüştür. 500 binin üzerinde kayıp vardır. Savaşa katılan her iki kişiden biri yaşamını yitirmiştir. Bir hilal uğruna 250 bin canımız şahadet şerbetini içmiştir. Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer. Tarih bir toplumun hafızasıdır. Hafızası olmayan toplumların gelecek tasavvuru da olamaz. Yeni nesillere Çanakkale’de olup bitenleri anlatmak bu toprakların geleceğine sahip çıkmaktır” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Gençlik Derneği ’Çanakkale Ümmet Yürüyüşü’ Düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN