Eksperlere Tekamül Eğitimi Verildi

Giriş Tarihi: 2.4.2015 18:58 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 00:37
TARSİM Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan eksperlere, 2 gün boyunca “Eksper Tekamül Eğitimi” verildi.
Bir otelde gerçekleştirilen eğitimin açılışına Malatya Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanlığından Ziraat Yüksek Mühendisi Faruk Bahadır Özer, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Tursun, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Fevzi Çiçek, eğitmenler ve eksperler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, “Burada Tekamül Eğitimi alacak olan eksperlerimizin sahada işlerinin ne kadar zor olduğunu yakinen bilenlerden biriyim. Her geçen gün güçlenerek ivme kazanan Tarım Sigortasının daha geniş kesimlere yayılması için çalışmalarımızı gayretle sürdürüyoruz. Bu eğitimin hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Tarım İl Müdürü Ali Selvi de tabi afetlere karşı tedbir alınmasının çok zor olduğunu belirterek, “Bu nokta da devreye giren TARSİM’in arazideki temsilcileri olarak sizleri canı gönülden kutluyorum. Hepinizin bildiği üzere 2014 yılında Ülkemizin, en çokta Malatya’mızın tarımda yaşadığı afetten dolayı siz eksperlere çok iş düştü. Sahada hem üreticinin hem de TARSİM’in hakkını gözeterek orta noktayı bulmak kolay değil. Ama bölgemizdeki eksperlerimizin bu yükün altından başarı ile kalktığını geçen yıl gördük. Başarılı tarım sigortası, ilimizdeki 32 bin civarındaki kayıtlı çiftçi sayımızı 40 binlere kadar çıkardı. Tabi bu artış sigorta yaptıran üreticimizin sayısını da arttırdı. 18.000 poliçe sayısı ile neredeyse üreticimizin yarısı sigortalarını yaptırdı. Bu hepimizin başarısıdır. Müdürlük olarak her platformda TARSİM’le ilgili bilgilendirmeler yapmaktayız. Amacımız tüm üreticilerimizin ürünleri sigorta altına aldırmaktır” şeklinde konuştu.
Eğitime başlamadan önce son olarak kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanlığı’ndan Ziraat Yüksek Mühendisi Faruk Bahadır Özer ise, “Yıllardır TARSİM bünyesinde çalışan biri olarak her türlü meşakkati çekenin sizler olduğunu biliyorum. 2006 yılından bu yana tarım sigortası oranı yüzde 0,5’den yüzde 11’lere çıktı. Yeterlimi tabii ki değil. Ama bu kadar kısa zamanda yakalanan bu başarı neticesi ile Dünya Bankası TARSİM sistemini örnek olarak almıştır. Tarım Sigortaları sisteminde Avrupa’da İspanya ve Fransa’dan sonra 3. sıradayız. Bu da doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. TARSİM sisteminde üreticinin lehine olabilecek çalışmalar sürdürülmektedir. Ben buradan sahada bizleri temsil eden tüm eksperlerimize teşekkür ediyor, bu eğitimin başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra verilen aranın ardından eğitime geçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eksperlere Tekamül Eğitimi Verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN