Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, Ebelerin Haftasını Kutladı

Giriş Tarihi: 21.4.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 09:33
İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, 21-28 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Ebelik Haftası” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener yazısında, “Dünya Sağlık Örgütü Ebeyi; gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını ve aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişi olarak tanımlamıştır. Bu nedenle ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arası ‘Ebelik Haftası’ olarak kutlanmaktadır” dedi.
Ebelerin yurdun her köşesinde önemli görevler yaptığını dile getiren Şener, “Ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbi önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetler verirler. Ayrıca Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Hekimliği Merkezlerinde gebe, bebek, loğusa izlemleri Aile Planlaması hizmetleri, aşılama hizmetleri, vatandaşlarımıza yönelik sağlık konularındaki eğitim hizmetleri ebeler tarafından yürütülmektedir. Ebelerin ev ziyaretlerindeki tespit ve gözlemleri uygulanacak sağlık çalışmalarına ışık tutmaktadır. Yani hane halkını tanıyan ve o bölge hakkında fikir sahibi olan ebeler birçok sağlık çalışmasında kilit nokta olarak yer almaktadır” ifadelerini kullandı.
Ebelerin, haftasını kutlayan Kemal Şener, şunları kaydetti:
“Böylesine kutsal, özverili tüm zorluklarına rağmen fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. İlimizde de ana-çocuk sağlığı ile ilgili olarak yürütülen tüm proje ve programlar özellikle ebelerimizin özverili çalışmaları ile gerçekleşmektedir. Bu kutsal görevi yerine getiren bütün ebelerimizin, ebeler haftasını en içten dileklerimle kutlar, başarılı ve sağlıklı günler dilerim.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, Ebelerin Haftasını Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN