Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirbağ, Uluslararası Kooperatifler Günü’nü Kutladı

Giriş Tarihi: 3.7.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 17:51
5 Temmuz Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, “Kooperatifler, toplumların işbirliği yaparak, zorlukları dayanışma içerisinde aşma ve başarıyı birlikte yakalama bilinç ve yeteneklerinin ürünüdür” dedi.
Malatya Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, “Kooperatifler, günümüzde yalnızca üretim gücü zayıf kesimlerin dayanışma kuruluşu olmaktan çıkmış, ekonomik ve ticari hayatta kendine has özellikleri sayesinde başarılı girişim örnekleri haline gelmişlerdir. Demokratik olarak yönetilen, sorumluluk, eşitlik, adalet, yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlerin kılavuzluk ettiği kooperatifler; merkezinde ‘insan ve topluma hizmet anlayışı‘ olan girişimlerdir. Çağdaş kooperatifçiliğin ülkemizdeki ilk uygulamasının, 1863 yılında devlet eliyle kurulan ‘’memleket sandıkları’’ ile (tarım kredi kooperatifçiliği benzeri bir yapı) başladığı kabul edilmektedir. Mustafa Kemal Atatürk (Cumhurbaşkanı), İsmet İnönü (Başbakan), Abdülhalik Renda (TBMM Başkanı), Celal Bayar (Başbakan) ve Fevzi Çakmak (Genelkurmay Başkanı) tarafından 21 Nisan 1925 tarihinde kurulan ‘’Ankara Memurları Tüketim Kooperatifi’’ ülkemizde düzenli bir çalışma gösteren ilk ciddi kooperatiftir. Bugün ise ülkemizde faaliyet gösteren 24 ayrı türde 13 bin 128 kooperatif 115 adet birlik bulunmakta olup, bunların ortak sayıları ise 1 milyon 952 bin 307’dir” diye konuştu.
Demirbağ, şunları kaydetti:
“İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2013 yılı araştırma sonuçlarına göre ilk 500’de 4 adet kooperatif bulunmaktadır. Bakanlığımız, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırdığı kredilerle ekonominin kılcal damarları olan küçük işletmelerin çarklar�� döndürülmektedir. Kredi ve kefalet kooperatifleriaracılığı ile 31 Mayıs 2015 itibariyle kredi kullanan ortak sayısı 335.239, kullandırılan kredi hacmi ise 14 milyar 379 milyon TL’yi aşmıştır. Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) 1923 yılından itibaren her yıl temmuz ayının ilk cumartesi gününü ‘Uluslararası Kooperatifler Günü’ olarak ilan etmiştir. Tüm kooperatifçilerin ve hemşehrilerimizin 5 Temmuz Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirbağ, Uluslararası Kooperatifler Günü’nü Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN