Doğuş Vana Ve Döküm Ticaret A.ş. Kalifiye Eleman Yetiştirecek

Giriş Tarihi: 20.2.2015 18:28
Doğuş Vana Ve Döküm Ticaret A.ş. Kalifiye Eleman Yetiştirecek
Valisi Erdoğan Bektaş Yunusemre Mesleki Eğitim Merkezi Doğuş Vana ve Döküm Şubesi açılışına katıldı. Merkezde halen eğitim gören 12 kursiyer bulunuyor.
Törene Vali Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanlık Danışmanı Nihat Akyol, Doğuş Vana ve Döküm Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bülent Hacıraifoğlu, fabrika çalışanları ve kursiyerler katıldı.
Doğuş Vana ve Döküm Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bülent Hacıraifoğlu burada yaptığı konuşmada faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Tarımsal ve içme suyu sistemleri için muhtelif vana üretiyoruz. Burada çıraklık eğitim merkezimizin şubesini açacağız. Manisa’da kalifiye eleman bulmak büyük sorun. Manisa Organize Sanayi Bölgesi çok büyük bir organize sanayi bölgesi, o açıdan eleman sorunu yaşıyoruz. Kapasitemizi artırmak için çözüm olarak da kalifiye elemanımızı kendimiz yetiştirmeyi arzuladık. Sizler ve Milli Eğitim Müdürlüğü bizlere yardımcı oldular. Bu şubeyi sizin de yardımlarınızla açmaya çalışacağız. İnşallah bu çıraklık okullarına devam edeceğiz. İleriki yıllarda kalifiye eleman ihtiyacımızı garanti altına almış olacağız” dedi.
Vali Bektaş da, “Doğuş Vana olarak kurs açmakta zorlandığınızı ifade etmiştiniz. Bu zorluklar aşıldı ve bu kursu açtınız. Ciddi anlamda nitelikli eleman ihtiyacı var. Sanayimiz hızla büyüyor, mevcut OSB’lerimizin tamamı dolu. Biz 3 ya da 4 yeni OSB yapmaya bile hazırlanıyoruz. Mevcut nitelikli eleman ihtiyacımız giderek büyüyecek. Çocuklarımızı mutlaka nitelikli eleman haline getirmemiz gerekiyor. Onun için ciddi mekanizmalarımız var. Halk eğitim merkezlerimiz var, İş-kur kurslarımız var, Elginkan’ın kurduğu vakıf var, belediyelerimizin çeşitli faaliyetleri var. Bu tip özel sektör kuruluşlarımızın da kendi bünyelerinde oluşturduğu güzel modern atölyeler ve kendi mesleki eğitim kursları var. Bu konu gerçekten Manisa’nın gündeminde, daha da gündemde kalacağa benziyor. Geçtiğimiz ay meslek okulları yöneticileri ve bölüm şefleri ile bir toplantı yaptık. Herkesin elinden geldiği kadar belirli kriterlere göre tedbir almasını istedik. Mesleki eğitim ve akademik eğitimde olması gereken rakam, özellikle liselerde yüzde 70 mesleki eğitim, yüzde 30 akademik eğitimdir. Biz Manisa’da yüzde 50-55 arasındayız. Önümüzdeki kayıt döneminden başlayarak o makası kapatmaya çalışacağız” diye konuştu.
Açılışın ardından Doğuş Vana ve Döküm Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bülent Hacıraifoğlu Vali Bektaş’a brifing verdi. Ardından fabrika gezildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğuş Vana Ve Döküm Ticaret A.ş. Kalifiye Eleman Yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN