Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014 Yılında Vergi Gelirleri ’da Yüzde 12 Arttı

Giriş Tarihi: 23.2.2015 14:38
2014 Yılında Vergi Gelirleri Manisa’da Yüzde 12 Arttı
Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan 2014 yılında Manisa il genelinde toplanan vergilerin bir önceki yıla göre yüzde 12,1 arttığını söyledi. Çakan ayrıca geçtiğimiz yıl çıkarılan yapılandırma yasa tasarısında 480 milyon TL’lik bir borcu yapılandırdıklarını ve bu rakamla en iyi talebi alan 4’üncü il olduklarını açıkladı.
Vergi Haftası kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Meydanındaki Milli Egemenlik Anıtına Çelenk sunan Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan ve personeli daha sonra kutlamalar çerçevesinde Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Çakan geleneksel hale gelen Vergi Haftasının 26’ıncısını kutladıklarını belirterek kutlamalar çerçevesinde gerçekleştirecekleri programlar hakkında Vali Bektaş’a bilgi verdi.
Manisa’nın Ülkeye olan katkısını vergi gelirlerinde daha da ileriye götürmeye çalışacaklarını söyleyen Çakan, “2014 yılında İl genelinde vergi gelirlerinde yüzde 12,1 civarında bir artışımız gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye genelinde yüzde 10’luk bir artış gerçekleşti. Bu açıdan da bizim için sevindirici. İnşallah bir daha ki yılda da aynı artışı sürdürmek gayretindeyiz. Geçtiğimiz dönemde bir yapılandırma Yasa Tasarısı gündemdeydi. 2014’ün son 3 ayında hızlı bir çalışma tempomuz oldu. Bu anlamda da Manisa olarak Türkiye çapında en iyi talebi alan 4. il durumundayız. Yapılandırmada alınan meblağ bu yüzde 12’nin içerisinde. Bu anlamda 480 milyonluk bir borcu taksitlendirdik, bunun yaklaşık 43 milyonluk kısmını tahsil ettik. Bizim il çapında yaklaşık 2014 yılında 2 milyar vergi tahsili yaptık. Diğer saymanlıkları da dahil ettiğimizde 2,2 milyar lira bütçeye katkımız oluyor” diye konuştu.
Vali Erdoğan Bektaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Kamu hizmetleri vatandaşın ödediği vergilerle finanse ediliyor. Vergi hizmet dengesini kurmak durumundayız. Bu vergiler olmazsa bizler kamu hizmeti üretemeyiz. Vatandaşın verdiği vergileri tam değerlendirebilirsek ancak yeterli bir kamu hizmeti üretebiliriz, yoksa tüm ihtiyacımızı vatandaştan tahsil etmeye kalkarsak bu mümkün değil. Manisa ekonomik anlamda önemli bir yer. Vergi Dairesi Başkanlığı var ve önemli çalışmalara imza atıyorlar. Sağ olsunlar işlerini iyi yapıyorlar. Ürettiğimiz kamu hizmetleri etkinliğini vatandaşın şikayetlerinden anlarız. Vergi konusunda çok fazla şikayet almadığımızı ve memnuniyeti ifade etmek isterim. Bir kurum olarak da kurum kültürünü kurmak, geliştirmek amacıyla bir dizi aktivitelerde bulunuyorlar. Koro da bunlardan birisi, tebrik ediyorum. Bu tip etkinlikler şehirlerde önemlidir. Şehirlerin şahsiyeti, maneviyatı diyorum ben, manevi şahsiyetini güçlendiren, destekleyen şeylerdir bunlar. Toplum böyle sosyal dinamiklerle ayakta durur ve kendini geliştirir. Ben tekrar vatandaşımıza, üretenimize, kazananımıza, kamuyu finanse eden mükellefimize saygımızı, şükranlarımızı ifade ediyorum” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 Yılında Vergi Gelirleri Manisa’da Yüzde 12 Arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN