Yunusemre’de Kadına Yönelik Şiddetin Anatomisi Konuşuldu

Giriş Tarihi: 8.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yunusemre’de Kadına Yönelik Şiddetin Anatomisi Konuşuldu
Yunusemre Kent Konseyi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Kadına Yönelik Şiddetin Anotomisi’ konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, kadına karşı yapılan şiddetin önlenebilmesi için sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi ve sağlıklı kişiliklerin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Yunusemre Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Yunusemre Belediyesi nikah salonunda düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddetin Anotomisi’ konulu panele, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Yazar, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilim Uzmanı Betül Canteza Şen, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzman Dr. Ümit Atman, CBÜ Öğretim Görevlisi Medar Başkanı Veysel Dörtbudak, Pisikolog İlknur Peder, Sosyal Hizmet Uzmanı Selcan Demir ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Sunuculuğunu Eğitim Bir-Sen Yunusemre Kadın Komisyonu Başkanı Anıl Akdoğan’ın yaptığı panelde, Panelistler ‘Kadına Yönelik Şiddetin Anatomisi’ hakkında slayt eşliğinde sunumlarını gerçekleştirdiler. Panelin ardından kürsüye gelen Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, panelin kapanış konuşmasını yaptı.
Başkan Çerçi, “Bizler bazı değerlerimizi yitirdik. Bizi biz yapan değerlerimizi, kadirşinaslığımızı, cihan mertliğimizi, insanı merkeze alan insan odaklı insana hizmetin hayatın en önemli unsurlarını yani temel değerlerimizi yitirdik. Daha çok üretme, daha çok tüketme, daha çok pay alma, daha bir yerlere gelme mücadelesi bizi kendi değerlerimizden etti. Bununla beraber batı tarzı hayatın yani kadını bir cinsel obje olarak, bir tüketim objesi, bir reklam aracı olarak öne çıkaran kadına yönelik dejeneratif çalışmalar kadınımızı erozyona uğrattı. Kadınımızın kişiliğini kazanmasını, benliği ile ruhu ile karakteriyle beraber öne çıkmasının da yolunu kapattı. Erkeği de dejenere etti kadını da dejenere etti.” dedi.
Sağlıklı nesiller yetiştirmek, sağlıklı kişilikler oluşturulması gerektiği üzerinde duran Başkan Çerçi, "20-25 yaşına gelmiş, 30 yaşını aşmış kadınını döven bir erkek, yada erkeği ile kavga eden bir kadın düşünün. Bir sabır, bir öfke kontrolü, bir tahammül, sevgi, şefkat gibi değerlerimizin azaldığı devamlı birbirine karşı şiddetin öne çıktığı bir kişilik yapısına sahip kadın veya erkek. Bunu nasıl önleyeceğiz? Şayet kişi 30 yaşındaysa bunu önlemenin yolu 30 sene önce başlıyor. Yani bunu önlemenin yolu belki de anne karnından başlıyor. O zamandan itibaren yetiştirilen neslin çocukları en az bir şekilde dejenerasyona uğratılması, kendi benliğini kendi kişiliğini kazanması, kadim değerlerle bezenmesi nasıl olur bunları bilmemiz ve anlamamız lazım. Bunun içinde sağlıklı nesiller yetiştirmek, sağlıklı kişilikler oluşturmamız gerekiyor." diye konuştu.
Başkan Çerçi konuşmasını şöyle tamamladı:
"Kadınların öldürülmesi, yakılması, şiddet, Vandalizm, boşanma oranlarının fazlalığı gibi bir ortamda yetişen çocukların da geleceği sıkıntılı. Devamlı şiddet gören bir ailede yetişmiş bir çocuğun ruh halinin nasıl sağlam olmasını bekleyebiliriz. Temennim odur ki, toplumun birliği adına, dirliği adına geleceği adına inşallah bu şiddet son bulsun. Bunun tedavi edilmesi, ıslah edilmesi, iyi nesiller yetiştirilmesi lazım. Bunun çok daha derinler de köklerinin aranması lazım."
Başkan Çerçi’nin konuşmasından sonra Türkan Kılıç’ın şiir dinletisi ve Yunusemre Belediyesi personeli Nurşin Delimollaoğlu’nun seslendirdiği birbirinden güzel halk müziği ezgileri ile panel son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunusemre’de Kadına Yönelik Şiddetin Anatomisi Konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN