Mantar Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Giriş Tarihi: 31.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 14:30
Mantar Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
Kula Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Grup Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, "Zehirlenme durumunda kişinin kusması sağlanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" dedi.
Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Grup Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, mantar zehirlenmelerine karşı şöyle uyarılarda bulundu: "Mantar zehirlenmeleri yağışın bol olduğu mevsimlerde, doğal alanda yetişen, yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen, ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar zehirlenmesinin belirtileri genelde mantarın yenmesini takiben 2 saat ile 6 saat aralığında ortaya çıkmaktadır. Zehirlenmenin türüne göre bu süre 12 saate kadar ulaşabilmektedir. İlk belirtiler sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, ciltte kızarıklıklardır. Bu belirtileri ilerleyen zamanlarda bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, karın ağrısı, karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozuklukları takip eder. Mantar zehirlenmelerinin sonu ölüm olabilir."
Kültür mantarlarının taze olmaları ve denetlenmeleri sebebiyle risk taşımadığını kaydeden Ayyıldız, şunları söyledi: "Tüketimde bu mantarlar tercih edilmelidir. Halk arasında doğru bilinen yanlışlara da dikkat çekmemiz gerekiyor. Örneğin; ’Yoğurtla yenen mantar zehirlemez, pişirilen mantar da zehir yok olur, sirkeli tuzlu su mantarın zehrini alır, kurutulmuş mantar zehirlemez, ’koparıldığında rengi değişmeyen mantar zehirsizdir, zehirli mantarın suyu gümüş kaşığı karartır’ gibi ifadelere kesinlikle itibar edilmemelidir."
Yenmek istenen mantarın mutlaka gerekli kurumlarca denetiminin yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Ayyıldız, "Zehirlenme durumunda kişinin kusması sağlanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantar Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN