Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalova Valisine Bir Tepki De ’dan

Giriş Tarihi: 6.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:13
Yalova Valisine Bir Tepki De Manisa’dan
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun görevden alınması gerektiğini söyledi.
Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, kılık-kıyafeti nedeniyle öğrencilerinin gözleri önünde azarlayıp sınıftan kovduğu, daha sonrada kendisi için düzenlenen mitingde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Öğretmen Halil Serkan Öz’ün yaşadıklarına bir tepki de Memur Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu’ndan geldi.
Sofuoğlu, öğretmenlerin nasıl giyineceğine valinin karar veremeyeceğini belirterek, “Bize hakkımızı öğretmeye çalışan Vali, Ankara eski Valisi Nevzat Tandoğan’a özenmiş, Türkiye’ye ‘Komünizm gelecekse onu biz getireceğiz’ deme cüretini gösterenler gibi bir tavır ve tutum içine girmiştir. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Türkiye, uzun yıllardır, eğitim çalışanları olarak başlattığımız kamusal alan yalanının bitirilmesi sürecinde ortaya koyduğumuz iradeyi konuşuyor. Bu konuda sendika olarak Türkiye’de 82 model Kenan Evren yönetmeliğinin antidemokratik hükümler içermesi nedeniyle, bunun ortadan kaldırılmasına ilişkin kararlılığımızı ifade ettik. Kamusal alan yalanına kaynak oluşturan, kadınları kategorize eden, iki arkadaşı birbirine düşman haline getiren kamusal alan yalanı ve kamuda çalışmak için başı açık olmayı dayatan uygulamaya ilişkin ortaya koyduğumuz sivil örgütlülük önce sivil itaatsizlik, peşinden 12 milyon 300 bin imza ve 7 ay süren sivil itaatsizlik sonucu Türkiye’de tarihi yasağın ortadan kalkmasına vesile olmuştur. Aynı talep çerçevesinde erkek memurlarla ilgili ironik ve çağ dışı yönetmeliğin ortadan kaldırılması için ortaya koyduğumuz irade devam etmektedir.” dedi.
“Biz, pantolonun kumaşı, kazağımızın yakası, ayakkabımızın topuk boyu, ense tıraşımız ve bıyığımızla ilgilenen bir yönetmeliği, antidemokratik dayatmayı kabul etmiyoruz.” diyen Sofuoğlu, “Bunun için uzun süredir sivil itaatsizlik gösteriyor, kravat takmıyoruz. Yalova Valisi, eğer bunu bilmiyorsa bir kez daha kendisine hatırlatıyoruz. Vali değil, kaymakamlar da bu konuda sivil itaatsizliğimizle ilgili çeşitli yazılar yazarak, tuhaf tuhaf yaptırımlar uygulamaya çalışıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu konuda kararlıyız. Öğrencilerin serbest kıyafet hakkının olduğu yerde, öğretmene, kamu çalışanına ne giyeceğine karar veremeyen insan muamelesi yapılmış olması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Onun için bizim kazağımızın yakası, pantolonumuzun kumaşı, saç tıraşımızla ilgilenen yönetmeliği antidemokratik buluyoruz. Bu konuda eğitim çalışanlarının iradesine ipotek koymaya çalışan Kenan Evren’in yönetmeliğinin, öğretmenleri, eğitim çalışanlarını asker gibi görme alışkanlığının Türkiye’de artık tarih olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim medeniyetimizin boynumuza taktığımız iki parçalık Hırvat geleneği ile oluşmadığını, onu taktığımızda medeni, takmadığımızda gayri medeni olduğumuz anlayışını doğru bulmuyoruz.” diye konuştu.
Hükümetin Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nu gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Sofuoğlu şunları söyledi:
“Yalova Valisi’nin bu konuda ortaya koyduğu tavrı, sendikamız uzun zamandır eleştirmektedir. Şubemiz bununla ilgili kendisiyle müteaddit defa görüşmüş ve basın açıklaması yapmıştır. Onursal Genel Başkanımız Sayın Ahmet Gündoğdu, bu konuyu daha önce kendisiyle görüşmüş ama Valimiz ısrarına ve inadına devam etmiştir. Ortaya çıkan hadise, kamu vicdanını yaralayan bir hadisedir. Hükümet gereğini yapmalıdır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova Valisine Bir Tepki De Manisa’dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN