Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berber’den Kula’ya Müjde:

Giriş Tarihi: 20.5.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 12:37
Berber’den Kula’ya Müjde:
TBBM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Recai Berber, Kula’da Oda başkanları ve kooperatif başkanları ile bir araya geldi. Berber burada yaptığı açıklamada Kula’ya organize sanayi bölgesi kuracaklarının müjdesini verdi.
Seçim çalışmaları kapsamında Kula’da ziyaretlerini sürdüren AK Parti Manisa milletvekili Recai Berber, Kula Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Yiğen, Kula Esnaf Odası Başkanı Aytekin Şadan, Kula Şoförler odası ikinci Başkanı Ahmet Gürkan ve Yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Milletvekili Berber burada esnafların sorunları ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
Milletvekili Recai Berber, burada yaptığı konuşmada, "Bu sene kullandıracağımız kredi 15 milyar lirayı buluyor. Bu sene 750 milyon lira sübvansiyon sağlıyoruz. Başbakanımız açıkladı. 750 milyon lira yüzde 5 faizi sübvansiyon olsa 15 milyar yapar. 15 milyar lira bugün orta ölçekli bir bankanın yılda veremeyeceği bir kredidir. Bu da aslında bizim Esnaf Kefalet Kooperatifi Birliğimizin Halk Bankası vasıtasıyla bir banka gibi çalıştığını gösteriyor. Büyük ilçelerimize ben gittiğim zaman Esnaf Kefaletin şubelerine, bir banka şubesine gelmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Yani o kadar yoğunluk var. Birkaç bin üyesi olan Kooperatiflerimiz var. Birkaç bin üyenin olduğu yerde bu insanlar günde an az 15-20 kişiye bazen 50 kişiye hizmet veriyor. Dolayısıyla da, esasen Esnaf Kefalet Kooperatifleri Birliği geçmişte Türkiye genelinde kullandırdığı kredinin toplamı kadar krediyi, şu anda sadece Manisa kullanıyor. Yani bundan 10-12 sene önce bütün Türkiye’ye kullandırdığı kredi kadar bugün Manisa kullandırıyor. Bazen şu da eleştiriliyor. Esnaf zor durumda olmasa kredi kullanır mı? Esnaf aynı durumda özel bankalara tefecilere mecburdu. Ama şimdi ihtiyacı olmasa da alıyor. Yani benim böyle bir imkanım var mı? Alayım başka yerdeki kredimi kapatayım. Başka bir yere iş, yatırım yaparım deyip krediyi kullanıyor." dedi.
BİR YIL İÇİNDE ORGANİZEYİ TAMAMLARIZ
Berber konuşmasını şöyle tamamladı: "Milletvekili arkadaşlarımız daha fazla ilgileniyor diye, Kula’mızdan Salihli’mizden sorun gelmedikçe tarım konularında fazla ilgilenemedik. Bunu açık yüreklilik ile söylüyorum. Ama bu dönem Kula’mızın da Salihli’mizin de bütün sorunları ile yakından ilgileneceğim. Nasıl bir açılım yaparsak mesela burada bir organize sanayimiz var mı? Kula’da kurulması planlanan ama bir türlü faaliyete geçirilemeyen bir organize sanayi bölgesi var. Takip ettiğim kadarıyla burada çalışmalar devam ediyor. 96 hektar alanın kamulaştırılarak tapuları hazır olduğunu biliyorum. Ben buradan söz veriyorum bu alanın parselasyonu tamamlansın bana ulaştırılsın bende 1 yıl içinde burayı tamamlayacağım. Bakıyoruz Salihli organize sanayi yavaş yavaş gıdaya dönüştü. Halbuki oraya karma bir Organize sanayi sitesi kuruldu. Kula maden suyunu Ankara’da meclisteki odamda da ikram ediyoruz. Çünkü kasalar dolusu geliyor. Sağ olsun arkadaşlar gönderiyor. Bizde orada ikram ediyoruz. Aynı şekilde Kula’nın leblebisini, sultani üzümümüz ile beraber ikram ediyoruz. Ve bunu marka yapmak zorundayız. Hakikaten talep çok İnşallah maden suyunu da yaygınlaştıralım. Çünkü hakikaten şifalı bir su aynı zamanda. Bol minareli. Kula maden suyunun Çin’e kadar gittiğini biliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berber’den Kula’ya Müjde:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN