Salihli’de Yeni Ustalar Yetişiyor

Giriş Tarihi: 26.6.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 17:12
Salihli’de Yeni Ustalar Yetişiyor
Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Salihli Belediye’si bünyesinde çalışmalarını sürdüren Halı Atölyesi, kadınlara yönelik düzenlediği kurslarla meslek edindirmeye devam ediyor.
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Halı Atölyesini ziyaret ederek burada eğitim alan kursiyerlere destek oldu. Gelişen teknoloji sayesinde halı dokuma mesleğinin unutulmaya başladığını vurgulayan Başkan Zeki Kayda, "Halı atölyemiz sayesinde halı dokuma işine meraklı bayanlarımıza, düzenlediğimiz kurslarla eğitim vererek unutulmaya yüz tutmuş halı dokuma mesleğini yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz. Burada eğitim alan kursiyerler hem yeni bir meslek öğreniyor hem de ailelerine ekonomik katkı sağlıyor." dedi.
Salihli Belediyesi Halı Atölyesinde 10 yıldır kursiyerleri eğiten öğretmen Sultan Gençtürk, geleneksel el sanatlarını en önemli uygulamalarından biri olan halıcılık geleneğini gelecek kuşaklara aktarma konusunda yeni bir çalışma başlattı. Bu proje kapsamında, ilköğretim çağındaki çocukların çizdiği resimler yetenekli eller sayesinde halıya işlenerek, geleneksel el sanatlarından olan halı dokumacılığının yeni kuşaklara sevdirilmesi amaçlanıyor.
Salihli Belediyesi Halı Atölyesinde kursiyerlerin eğitilmesinin yanı sıra gerçekleştirilen bir başka faaliyet ise Pazırık halı üretimi oldu. Unutulmaya yüz tutmuş en eski Türk halısı olarak da bilinen Pazırık halısı bugün, Salihli Belediyesi Halı Atölyesinde yetenekli eller tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucunda yeniden gün yüzüne çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salihli’de Yeni Ustalar Yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN