Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercih Stresi Yaşayan Öğrencilere Ve Ailelerine Tüyo

Giriş Tarihi: 9.7.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 07:35
Tercih Stresi Yaşayan Öğrencilere Ve Ailelerine Tüyo
Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Pedagogu Kemal Çamlıoğlu, TEOG ve üniversite sınavı sonuçlarının ardından tercih stresi yaşayan çocuklara ve ailelerine tüyo verdi.
Üniversite ve TEOG sınavlarının ardından sınav stresi yaşayan öğrencileri bu kez de tercih stresi sardı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Pedagogu Kemal Çamlıoğlu da, hayatlarına yön verecek öğrencilere stres yaşamamaları için tüyolar verdi. Pedagog Kemal Çamlıoğlu, aile danışma merkezinde anne, baba ve çocuklara rehberlik ettiklerin belirterek, kendilerine başvuran çocukların en büyük sorununun yalnızlık olduğunu ifade etti. Çamlıoğlu, “Ailelere danışmanlık veriyoruz. Aileler buraya çocuklarıyla birlikte geliyor. Anne baba ve çocuklarla birlikte görüşüyoruz. Genellikle çocukların ders çalışmadığı, çok oynadığı, internette çok vakit geçirdiği, yemek yemediği gibi sorunlarla geliyorlar. Genellikle diğer çocuklarla kıyaslayarak geliyorlar. Sorun aslında çocuklarda değil ailelerde. Aile içindeki uyumsuzluk çocuğu yansıyor. Sorun çocukta çok az oluyor” dedi.
Çamlıoğlu ayrıca Manisa’da 7 ilçede 3 bin kişiye aile için iletişim semineri verdiklerini ifade etti.
Pedagog Çamlıoğlu, ailelerin kendi isteklerini çocukları üzerinden gerçekleştirmeye çalıştığını belirterek, “ Aile kendi istekleri doğrultusunda tercih yaptırıyor. Çocuğu özgür bırakmıyor. Aileler okulla çok ilgili değil. Kendisinin zamanında olamadığı şeyi çocuğunda gerçekleştirmek istiyor. Çocuğu özgür bırakmıyorlar. Tercihlerde ortak karar verilmeli” şeklinde konuştu
OKUL, ÇOCUK VE AİLE İŞBİRLİĞİ ŞART
Rehber öğretmenlere danışılarak tercih yapılması gerektiğine dikkat çeken Çamlıoğlu, çocuk, okul ve aile işbirliğine vurgu yaptı. Çamlıoğlu, “Çocuk okul ve aile işbirliği olmadan bu iş sağlıklı olmaz. Üç saç ayağı çok önemli. Çocuklar çok erken bu bilince ulaşıyorlar. Baskı çocuğu olumlu etkilemiyor. Aileler çocuklarının en üst seviyede olmasını istiyor. Çocuğun yetenekleri o kapsamda olmayınca iki taraf için de yıkım oluyor. Hayat başarısı sınav başarısı değil. Hayat bir süreklilik istiyor. Sürekli çalışmak, sürekli didinmek gerekiyor. Sınavda başarılı olamayan çocuğun hayatta başarılı olmayacağı anlamına gelmiyor” diye konuştu.
BASKI ÇARESİZLİĞE SÜRÜKLÜYOR
Lise ve üniversite tercihlerini yapan öğrencilerin isteklerinin gerçekleşmemesi halinde depresyon yaşayabileceklerini kaydeden Çamlıoğlu, ailelere ‘destek olun’ çağrısı yaptı. Çamlıoğlu, “Baskı çocuğu çaresizliğe sürüklüyor. Sınavda başarıyı hayat başarısı olarak algılıyor. Yaşam sınava endeksli değil. Çocukları özgür bırakmak ve destek olmak çok önemli. Sınav stresi ve başarısızlık yüzünden çocukların intiharlarına şahit oluyoruz. Çocuk kıyas yapmaya başlıyor. Herkesin yetenekleri öğrenme kapasitesi ayrıdır. Çocuk çaresiz kalınca çıkış noktası bulamadığı zaman, kendini kötü hissediyor. Kendini ifade edemediğinde problemleri artıyor. Hayata küsüyorlar. Aileler her koşulda çocuklarına destek olmalıdır. Çocuklar kendilerini yalnız hissediyorlar. Çocukları yalnızlaştırmasınlar. Çocuğun yanında bulunmak lazım. Önünde veya karşısında olmayın” dedi.
Son olarak internet kullanımının çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğuna dikkat çeken Çamlıoğlu, ailelerin çocuklara olabildiğinde geç telefon almalarını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercih Stresi Yaşayan Öğrencilere Ve Ailelerine Tüyo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN