’daki Trafik Kazası

Giriş Tarihi: 11.7.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, Türkiye’de tarım politikalarının köylüyü tamamen topraksızlaştıran ve ucuz işçi olmaya mahkum eden bir sisteme dönüşmüş durumda olduğunu iddia etti.
’nın Gölmarmara ilçesinde meydana gelen ve 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili KESK İzmir ve Manisa şubeleri üye ve yöneticileri Salihli’nin Çökelek Mahallesi’nde yaşayan ailelere taziye ziyaretinde bulundu.
Aileleri ziyaret sırasında duygusal anların yaşandığı görüldü. KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, yaptığı açıklamada, “Türkiye özellikle tarım alanında yaşanan iş cinayetlerinde Dünya’da nüfussal orantıya baktığınızda Dünya birincisi. Ölümleriyle ülkede nam salmış bir ülkede maalesef özellikle her yaz dönemlerinde mevsimlik tarım işçilerinin toplu ölümleri ile aynı acıyı bir kez daha yaşıyoruz. KESK olarak İzmir’den, Manisa’dan ve Genel Merkez’den gelen kadın arkadaşlarımızla birlikte hem aileleri ziyaret edip hem de bu süreçte yaşanan sıkıntıları bire bir ilk ağızdan duymak istedik. Aslında bu kazaların en temel noktası tarım politikaları. Köylüyü tamamen topraksızlaştıran ve ucuz işçi olmaya mahkum eden bir sisteme dönüşmüş durumda. Sermayeden yana köylünün geçimlik üretimini el koyan bir sistem üzerinden bir sistem geliştiriliyor. Bu sistem toplu ölümlere neden oluyor. Hem yoksulluğa neden oluyor hem de kentlere göçe neden oluyor. Bu ölümlerde daha çok kadınların olması aslında tesadüfi bir şey değil. Çünkü kadınlar daha ucuz işgücü olarak görülüyorlar. Bu insanların kamyon kasalarında gitmek zorunda kalmaları, kilosu 1.5 liradan yaprakları toplayıp para kazanmak istemeleri bu insanların ayıbı değil. KESK olarak artık bu toplu ölümlerin bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Bu nedenle mevsimlik tarım işçilerinin de artık örgütlenmesini istiyoruz” dedi.
Akhisar - Salihli arasındaki yollarının uzun zamandır yapılamadığını belirten Çökelek Mahallesi Muhtarı Mevlüt Kılınç, “Normalde bölünmüş yol olması lazım. Allah bize bunu yazmış ancak bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın. Bir an önce yetkililer bu yolumuzu yapmalarını istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa’daki Trafik Kazası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN