Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı

Giriş Tarihi: 20.7.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 23:04
Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı
Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçedeki muhtarlara yönelik olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda özellikle açık kasa araçlarda tarım işçisi taşıma konusu üzerinde duruldu.
Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk’ün başkanlığında gerçekleştirilen toplantının traktör kasalarında tarım işçisi taşıma konusunda yapılan denetimlerin halk arasında tedirginliğe yol açması ve bu tedirginliği gidermek amacıyla yapıldığı öğrenildi.
Özellikle yaz aylarında, traktör kasalarında tarım işçisi taşımacılığın arttığını zaman zaman üzücü trafik kazalarının yaşandığını belirten Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, ’’Trafik yasasının 130. maddesi ’Kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarda yük üzerinde insan taşıması yasaktır.’ der. Gerekli hallerde kamyon, kamyonet, römork ve yarı römorklarla: araçların imal, tadil ve montajı hakkında yönetmelikte belirlenen ölçülere uygun oturma yeri, kasa kenarlarının düşmeyi önleyecek şekilde kapalı ve üzerinin örtülü olması şartıyla taşıma sınırın her tonu için iki yolcu taşıyabilir. Kısa mesafelerde işçi taşımasında kullanılacak için kasa yanı ve arka kapaklarının 90 santimetre yükseklikte, sağlam şekilde kapalı olması, karoser zemininden itibaren en az 120 santimetre yükseklikte elle tutulacak sağlam bir korkuluğunun bulunması şartı ile taşıma sınırının her tonu için ayakta 2 yolcu (işçi) taşınabilir. Bu amaçla kullanılan araçların üzeri açık olabilir." dedi.
Sarıgöl İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk yüklerin üzerine hiçbir şekilde insan bindirilmemesi gerektiğini belirterek, "Lastik tekerlekli tarım traktörlerinin kara yolu kullanmaları, yük ve insan taşıma esasları belirlenmiştir. 131. maddeye göre lastik tekerlekli traktörlere römork takarak ticari amaçlı yük taşımak yasaktır. Bu araçlar ticari araç olarak tescil edilemez." diye konuştu.
Öztürk açıklamasını şöyle tamamladı: "Tarım ürünlerinin toplanması, yüklenmesi veya boşaltılması amaçlı tarla veya iş yerine götürüp getirmek üzere lastik tekerlekli traktörlerin römork veya yarı römorklarına oturmaları şartıyla, taşıma sınırının beher tonu için en çok üç kişi binebilir. Yük üzerine insan taşınmaz. Ancak, yük ve insanın beraber taşınmasını mecbur kılan hallerde, aracın her türlü hareketi ve durması sırasında insanların bulunduğu sahaya tecavüz etmeyecek şekilde yükün sağlamca tespiti ve römork kapaklarının düşmeyi önleyecek şekilde kapalı olması mecburidir."
Toplantıya katılan muhtarlar, konu ile ilgili bilgileri aldıktan sonra merak ettikleri soruları sorarak konu hakkında bilgilendirildiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgöl Emniyetinden Muhtarla Toplantı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN