Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen:

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 11:58
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen:
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen üzüm üreticilerinin don afetinden zarar görmemeleri için artık çağa ayak uydurmaları gerektiğini söyledi.
Sarıgöl’ün Dadağlı Mahallesindeki Yazlık Kahvehanesinde 2015 yılında Dadağlı, Alemşahlı, Kızılçukur, Dindarlı Mahallelerinde meydana gelen don olaylarında zarar gören üzüm bağlarının bir daha zarar görmemesi için toplantı yapıldı. Toplantıya çok sayıda üzüm üreticisi katıldı.
Sarıgöl Dadağlı Mahallesindeki,yazlık kahvehanede yapılan ’Don olayından koruyan cihaz’ tanıtımına Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, SS.Sarıgöl ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Tüfekçi, üzüm üreticileri ile ’da faaliyet gösteren bir firmanın elemanı Ziraat Yüksek Mühendisi Nazım Şafak konuşmacı olarak katıldı.
Yapılan toplantıda bir açıklama yapan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm üreticisi olarak, tarımda yapılan tüm yenilikleri çağa uygun olarak yapmanın gerekliliğini vurgulayarak, "İlkbahar aylarında ilçemizin Dadağlı, Dindarlı, Kızılçukur ve Alemşahlı Mahallerinde don olayından 12 bin dekarlık alan zarar gördü. Buradaki bağlar kazıldı. Yerine yenileri dikilmeye başlandı. Her yıl, don olayından zarar görmekteyiz. Bu nedenle çağımızda yeni yeni cihazlar çıkmakta ve don olaylarını ortadan kaldırmakta. Çağa uymak gerek." dedi.
Ülgen, don önleyici cihazın bireysel olarak veya ortak olarak kurulabileceğini de belirterek, "Bu sistem 180 dekarlık alana don olaylarından korumakta. Bir de üzüm bağlarımızın üzerine örtmekteyiz. Don olaylarından koruma cihazı 20 bin Dolara mal olmakta. Ortak kurulması yararlı maliyeti düşmekte. Ayrıca bu cihaz için Devlet desteklemesi yapılmalı. Bakınız TARSİM’de sigortanın yarısını devlet karşılıyor, bunda da destek yapılırsa don korkusundan kurtulmuş oluruz." diye konuştu.
Ziraat Yüksek Mühendisi Nazım Şafak, sunumunu video eşliğinde yaparak çiftçilere bilgilendirdi. Şafak, bilgilendirme konuşmasının ardından üreticilerin sorularını cevaplandırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN