Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağ'da fotoğraf resitali

Giriş Tarihi: 5.10.2014

Uluslararası fotoğraf sanatçısı Orhan Turan, kamp kurduğu Uludağ'da doğal hayatı ve endemik yapıyı fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdi

Kendini Uludağ'ın el değmemiş güzelliklerini keşfetmeye adayan uluslararası fotoğraf sanatçısı Orhan Turan 2 bin 500 metrelik dağın güzelliklerini objektifle tanıştırdı. Dünya Fotoğrafçılar Merkezi sanatçısı (FİAP) olan Turan, Uludağ'da yetişen çiçekler, ressamları bile kıskandıran renga renk kanatlarıyla uçuşan kelebekler, buz tutmuş karların arasında zarif boyunlarını uzatarak güneşe 'merhaba' diyen kardelenleri fotoğraflamayı başardı. Turhan, tesadüf ettiği güzellikleri fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiğini belirterek, huzuru doğada aradığını ifade etti. Doğada kelebek ve kuş türlerini fotoğraflamanın günlerce sürebileceğini söyleyen Turhan Uludağ'ın bitki örtüsünün korunması gerektiğini söyledi. Turhan, uzun ve zahmetli çalışmalar sonunda objektifine aldığı bazı kuş ve kelebek türlerinin hikayesini de anlattı. Turhan "Mesela firavun böceği Uludağ'ın 2 bin 500 metresinde çekildi. Tutankhamu'un maskına benzerliği ile görenleri hayrete düşürüyor. Mısır 'a kutsal kabul edilen ve Kral Tutankhamun 'a benzerliliği nedeniyle 'Skarabe' olarak adlandırılan böceğin fotoğrafı Kahire Müzesi'nde olduğu belirtiliyor" dedi.

FOTOFEST 2014'TE DE DOPDOLU


Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve BUFSAD işbirliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan Türkiye'nin ilk uluslararası fotoğraf festivali FotoFest'in hazırlıkları başladı. Küratörlüğünü Hasan Şenyüksel'in üstlendiği festival bir hafta boyunca fotoğraf meraklılarına unutulmaz anlar yaşatacak. Bu yıl FotoFest'in 6 - 11 Aralık 2014 arasında yapılacağını söyleyen BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, festival sayesinde Bursa'nın ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde tanıtılmasının amaçlandığını söyledi. BKK Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ceyhun İrgil ise, FotoFest'in Bursa için büyük bir kazanım olduğunu vurguladı. İrgil "Bursa FotoFest'in geleneksel hale gelmesinden mutluluk duyuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağ'da fotoğraf resitali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN