Kadınlardan 1 milyon TL'lik ihracat

İnegöl'de yıllık ihracatı 1 milyon lira olan Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin kadın çalışanları, hem aile bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Kadınlardan 1 milyon TL'lik ihracat
Türkiye'de her alanda varlık gösteren kadınlar, kooperatifçiliğe de el attı. Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde çalışan kadınlar, sadece evde değil, iş dünyasında da başarılı olduklarını gösterdi. Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, 17 yıldır yurt dışına domates ve biber salçası gönderdiklerini söyledi. Kooperatif çalışanlarının çoğunun kadınlar olduğunu belirten Uğur, "1,5-2 aylık çalışma döneminde, yaşları 18 ila 81 arasında değişen 40-60 kadın personelimiz oluyor. 5-6 erkek işçimiz de var ama ihraç ettiğimiz biberin işlenmesi için önce saplarının kesilmesi gerekiyor. Bundan dolayı kadın işçi sayımız daha fazla" dedi. Uğur, evlerinde gündelik işlerini yapan kadınların, tesiste yevmiyeli çalışıp aile bütçeleri ve ülke ekonomisine katkı sağladığını vurguladı. Türk kadınının, son yıllarda üretime doğrudan katıldığını anlatan Uğur şöyle konuştu: "Kadınlarımız artık eskisi gibi evde oturmuyor. Hem tarlasındaki hem de evindeki işlerini yapıyor. Yevmiyeli işlerde de çalışıp ekonomiye katkı sağlıyor. Biz de bundan çok memnunuz. Çünkü istihdam oluşturuyoruz. Kooperatif olarak aşağı yukarı yılda 1 milyon liralık ihracatımız var. Bu, azımsanacak bir olay değil. Önümüzdeki yıllarda bu daha çok artacaktır."

'ÇALIŞMADIĞIM ZAMAN HASTAYIM'
Kooperatifte 22 yıldır çalıştığını söyleyen 81 yaşındaki Ayşe Teke kazandığı parayla ailesine destek olduğunu belirterek "Çocuğuma 10 sene taksitle ev aldık, onu ödüyorum. Her şeyden memnunum. Çalışmazsam hasta oluyorum, çalışınca çok iyiyim"dedi. Müzeyyen Sağdıç (72) da 17 yaşından bu yana çalıştığını, yaşı ilerlemesine rağmen çocukları ve onların ailelerine destek olmak için mücadele verdiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlardan 1 milyon TL'lik ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN