Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ressam Osman Hamdi Bey'e Büyükşehir'den büyük vefa

Kocaeli ve özellikle de Gebze bölgesi için önemli bir kişilik olan, 19. yüzyılın ünlü ressamı Osman Hamdi Bey'in evinden sonra İstanbul'a gidiş gelişlerde kullandığı kayıkhanesi de restore ediliyor

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Ressam Osman Hamdi Bey'e Büyükşehir'den büyük vefa
Kocaeli Gebze ilçesi Eskihisar sahilinde önceden atıl durumda olan Osman Hamdi Bey'in evi, vatandaşların talebi ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle geçtiğimiz aylarda restore edilip müze haline getirilerek halkın ziyaretine açıldı. Ancak evin yanında bulunan ve 19'uncu yüzyıldan bugüne kadar gelen tek orijinal kayıkhane olma özelliği taşıyan kayıkhane de gözlerden kaçmadı. Dönemin ünlü ressamının İstanbul'a gidiş gelişlerde kullanmış olduğu kayıkhanenin de restore edilmesi için Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı.

KAYIKHANE KÜLTÜRÜ

Bütün restorasyon projeleri hazırlanan kayıkhane, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayının ardından restorasyon ihalesine hazırlandı. 2015'te halkın ziyaretine açılması planlanan kayıkhanenin bölgedeki tarih turizmini de arttırması bekleniyor. Büyükşehir ilerleyen zamanlarda yapıya entegre eski döneme ait yapılar hazırlayarak Osmanlı'daki kayıkhane kültürünü tam anlamıyla yaşatmayı hedefliyor.

OSMAN HAMDİ BEY KİMDİR?

1842 İstanbul doğumlu olan Osman Hamdi Bey, dönemin birçok kamu kadrosunda yöneticilik yapmış, akademisyen ve bir kültür adamıdır. Döneminin en ünlü ressamı olan Osman Hamdi Bey'in bugün dünyaca bilinen en önemli eseri 'Kaplumbağa Terbiyecisi'dir. Ünlü ressam bugün müze olarak hizmet veren Gebze Eskihisar'daki evinde 1910'da vefat etmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ressam Osman Hamdi Bey'e Büyükşehir'den büyük vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN