Son söz esnafın!

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Son söz esnafın!

'nın en eski çarşısı olan 'Tarihi Uzunçarşı'nın aslına uygun restorasyonu için düğmeye basıldı. Belediye başkanları bu konudaki son sözü çevre esnafının söylemesini bekliyor

Adapazarı Belediyesi tarafından tam 3 yıl süren 'Tarihi Uzunçarşı"nın aslına uygun rehabilite edilmesi projesi, bölgenin SİT alanı olması nedeniyle Anıtlar Kurulu'na sunuldu. Kuruldan onay alan proje, düzenlenen bir toplantıyla bölge esnafına tanıtıldı. Toplantıda konuşan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, "Yaklaşık 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Esnafımız için hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizle işbirliği içerisindeyiz. İnşallah Uzunçarşı için çok ciddi ve güzel çalışmalar yapılacak" diye konuştu. "Tarihi Uzunçarşı Cephe Sağlıklaştırması ve Kentsel Tasarım Projesi" ile ilgili söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, tanıtımı gerçekleştirilen proje için Anıtlar Kurulu'ndan onay alındığının altını çizdi. Toçoğlu, "Bizim aradığımız tam bir birlik ortamıdır. Biz, esnafımıza rağmen bu projeyi gerçekleştirme çabası içerisinde değiliz. Biz istiyoruz ki bu proje esnafımızın projesi olsun ve biz de gerekli çalışmaları yapalım" dedi.

VALİ COŞ'TAN TAM DESTEK

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Çoş'un da projeye tam destek verdiğini açıklayan Toçoğlu "Bu çalışma Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nün belirlediği çerçevede hazırlandı. Herhangi bir telaşa kapılmadan proje incelensin ve biz de projeyi hemen başlatalım. Esnafımızın zamanın şartlarından geri kalmamasını, daha iyi şartlarda hizmet sunmasını istiyoruz. Şehrimize hayırlı olsun" dedi. Etap, etap yapılması planlanan projenin ilk etabı ise projenin mühendisi mimar Barış Doğan tarafından görseller ve sinevizyon gösterisi ile esnafa tanıtıldı. Projeye göre tarihi binaların üzerine sonradan yapılan kaçak katlar ve çatılar yıkılacak. Kapalı olan çarşının üstünün açılacağını da belirten Doğan, proje kapsamında cephe yenilemeleri, çarşı içi düzenlemeleri, tescilli iskânlı binalarda kamulaştırmalar yapılacağının altını çizdi. Esnaf, projeyle ilgili kararını 28 Ekim Salı günü bildirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son söz esnafın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN