Paralel vali ödülü kaptı

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Paralel vali ödülü kaptı

'nın eski Valisi Şahabettin Harput, görevdeyken 80 milyon TL'lik arazi tahsis ettiği Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'ne Mütevelli Heyeti Başkanı oldu

Görev yaptığı süre boyunca aldığı kararlar halkı tarafından sürekli eleştirilen eski Vali Şahabettin Harput, Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'nde göreve başladı. Tartışmalı üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı olan Harput'un bu makama oturmasındaki en önemli faktör ise Bursa'nın en değerli arazilerinden birini paralel yapıya ait üniversiteye tahsis etmesi oldu. Eski Vali Harput'un bu göreve getirilmesi "Vali bey görevdeyken paralel yapıya olan hizmetlerinin karşılığını almaya başladı" şeklinde yorumlandı. Eski Vali Harput'un 6 yıllık görevi boyunca pekçok kararı tartışma yaratmıştı. Eski Vali'nin özellikle Yıldırım BDP ilçe örgütü üyeleri ve bir grup partilinin, cezaevindeki mahkumların açlık grevine destek verilmesi amacıyla toplanmasıyla başlayan olaylar sırasında İspanya'ya gitmesi tepki çekmişti. BDP'li grup ile karşıt görüşlüler arasında çıkan olaylar çatışmaya dönüşmüş, olaylar 4 gün sürmüştü. Bu olaylar sırasında 31 yaşındaki İlker Kaya başına isabet eden mermiyle hayatını kaybetmiş, 9 kişi yaralanmıştı. Vali Harput, bu olaylar başladığında bir proje görüşmesi için İspanya'ya doğru yola koyulmuştu. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Sakarya Valisi Mustafa Büyük Bursa'ya gelmiş ve olaylara müdahale etmişti. Vali Harput'un olaylar başladığı sırada İspanya'ya gitmesi ve kriz yönetiminde zayıf kalması eleştirilere sebep olmuştu.

ARSA TAHSİSİ SONU OLDU

Bursalıların tahammüllerini zorlayan kararları İçişleri Bakanlığı'na şikayet edilen Şahabettin Harput her şeye rağmen görevine devam etmişti. Ancak Harput'un Bursa'nın merkezindeki İl Özel İdare'ye ait değeri 80 milyon TL'yi bulan arsayı bedelsiz olarak Gülen Örgütü'nün üniversitesine tahsis etmesi bardağı taşırdı. Bu arsanın bedelsiz tahsis edildiği ortaya çıkınca Harput, merkeze çekildi. Bunun üzerine emekliliğini isteyen Şahabettin Harput, kentin en değerli arsasını tahsis ettiği Orhangazi Üniversitesi'ne Mütevelli Heyeti Başkanı oldu.

YANLIŞ KARARI KAOS YARATTI
Eski Vali Şahabettin Harput, Bursaspor'un ligden düşmesinden sorumlu tuttuğu Beşiktaş ile oynayacağı maça siyah beyazlı taraftarların gelmesine izin vermesiyle kentte büyük kaosa yol açmıştı. Vali Harput maç öncesinde Beşiktaşlı taraftarın stada alınmaması gerektiği, alındığı takdirde büyük olayların çıkabileceği konusunda defalarca uyarıldı. Ancak Harput, Beşiktaş taraftarlarının Atatürk Stadı'na gelebileceği duyurusunu yaptı. Maç öncesinde çıkan olaylar sonucunda birçok vatandaş ve polis yaralandı. 90 kişi 4 ay hapis yattı. 70 kişi ortalama 13'er yıl hapis cezası ve sabıka aldı ve Bursaspor o maçta hükmen mağlup ilan edilerek sahası da kapatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel vali ödülü kaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN