Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harput'un karnesi kırıklarla dolu

SABAH Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'nde göreve başlayan eski vali Şahabettin Harput'un 6 yıllık icraatlarını mercek altına aldı

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Harput'un karnesi kırıklarla dolu
'da 6 yıl görev yaptıktan sonra merkeze çekilen eski Vali Şahabettin Harput, paralel yapının bir neferi olduğunu Gülen Örgütü'ne ait üniversitede göreve başlayarak gösterdi. Bursa'ya hizmet etmek yerine hayal üreten bununla da yetinmeyip, birçok toplumsal olayda verdiği yanlış kararlarla kenti adeta kaosa sürükleyen eski valinin icraatları "Yok artık" dedirtiyor...

80 MİLYONU HİBE ETTİ

Bursa'nın merkezinde İl Özel İdaresi'ne ait değeri 80 milyon TL'yi bulan arsayı bedelsiz olarak Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'ne tahsis eden Harput'un daha sonra bu üniversitenin başına geçeceği kimsenin aklına gelmedi. Ancak böylesine bir arsayı bedelsiz tahsis etmesi İçişleri Bakanlığı'nın gözünden kaçmadı. Görevde kalıp paralel yapıya hizmet etmeyi planlayan eski vali merkeze çekilince emekliliğini istedi. Bunun üzerine Gülen Örgütü eski valiyi yaptığı hizmetlerinden ötürü ödüllendirerek üniversitenin mütevelli heyeti başkanı yaptı. Harput eğitim alanında da başarılı hamleler yapamadı. Vali Harput, eğitimde de sadece belli bir 'camia'yı destekledi. Orhangazi Üniversitesi'ne verilen 80 milyonluk arazi kamu desteği bekleyen diğer vakıf ve dernekler arasında infiale neden oldu. Başka vakıflar üniversite kurma konusunda Vali Harput'tan benzeri desteği bulamadı. Bir devlet üniversitesi olan Bursa Teknik Üniversitesi doğru düzgün bir kampusa sahip değilken Vali Harput'un bir özel üniversiteye tam destek vermesi dikkatlerden kaçmadı.

ARAP YATIRIMCILAR NEREDE

2012'de Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad El- Fehaid, Bursa'yı Arap ülkeleri için 2013 ana destinasyonu seçtiklerini açıkladı. Aynı yılın nisan ayındaki Arap Turizm Zirvesi'nin ardından kente gelen Arap turist sayısında yüzde 80 artış oldu. 127 bin Arap ailesi Bursa'yı ziyaret etti. Turizm yoluyla Bursa Arap ülkelerinde tanıtılacak, Araplar yatırımcılar Bursa'ya çekilecekti. Vali Harput "Bursa'nın bütün değerlerini ayağa kaldırmak, yaşatmak, tanıtmak ve onu turizme dönüştürmek niyetiyle ondan en üst düzeyde istifade sağlamak amacımız" diyordu. Fakat ne olduysa beklenen Arap yatırımları bir türlü Bursa'da görünmedi.

PROJELER BALON ÇIKTI
Eski Vali Harput'un en büyük balonu 'Dağyenice Termal Turizm Köyü Projesi' oldu. Gazetecilerin karşısına geçen Harput "Bursa'nın 2020 hedefi olan 5 milyon turist hedefinin yüzde 10'luk kısmını buraya taşımak istiyoruz. Yıllık asgari 400 milyon dolarlık bir gelir hedefliyoruz. Bu projenin maliyeti 2 milyar dolarlık civarında olup 5 bin kişilik bir istihdam öngörülüyor" dese de, bu çılgın projesi hayalden öteye geçmedi.

BAYRAK KRİZİNİN MİMARI
2009'da Bursa'da oynanan Türkiye-Ermenistan maçı öncesi tutarsız açıklamalarda bulunan Harput, Azerbaycan ile bayrak krizi çıkarttı. Önce 'Azerbaycan bayrağı açmak serbest' diyen Harput daha sonra karar değiştirince stada bayraklarla gelen Azeriler polisle karşı karşıya kaldı. Arbedede yerlere atılan bayraklar, iki kardeş ülkenin arasında soğuk rüzgarlar estirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harput'un karnesi kırıklarla dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN