Suriyelilere özel sağlık birimi

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Özbek, kampların dışında Suriyelilere hizmet veren sağlık birimlerinin açıldığı tek ilin Bursa olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Suriyelilere özel sağlık birimi
Bursa'da yaşayan Suriyelilere sağlıkta nitelikli hizmet sunuluyor. Muayene ve sağlık hizmetleri konusunda Bursa'nın rol model olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Resul Özbek, "Geçtiğimiz mart ayı başlarında Yıldırım ve Osmangazi ilçelerimizde Toplum Sağlığı Merkezlerimize bağlı sadece Suriyeli misafirlerimize hizmet veren birer sağlık birimi kuruldu. Bu merkezlerimizde Suriyeli misafirlerimize birinci basamak koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri verilmektedir. Sadece Suriyelilere hizmet veren sağlık birimlerinin kamplar dışında açıldığı bilinen tek il Bursa'dır. Kamp bulunmayan illerde birinci basamak sağlık hizmetleri, aile hekimleri tarafından verilmektedir" şeklinde konuştu.

4 bin çocuğa aşı yapıldı
Çocuk felci aşısı çalışmalarına ve bulaşıcı hastalık taramalarına önem verdiklerini belirten Uzm. Dr. Özbek, "Birimlerimizde bugüne kadar Suriyeli çocuklara beş aşamalı program kapsamında 4 bin çocuk felci aşısı uygulandı. Aşılamalar yapılırken çocuğun yaşı dikkate alınarak ülkemizde uygulanan çocukluk dönemi ulusal aşı takvimi esas alındı. Ayrıca aile hekimleri vasıtasıyla birinci derece sağlık hizmetlerinden vatandaşlarımız gibi yararlanabilen misafirlerimize sıtma, tüberküloz ve şark çıbanı gibi bulaşıcı hastalıkları önlemek için de tarama çalışmaları yapılmaktadır" dedi. Bulaşıcı hastalıkları önlemenin yanı sıra başta bebekler olmak üzere, çocuk ve kadın sağlığını korumaya yönelik hizmetler de devam ettiğini ifade eden Özbek, "Ayda ortalama 50 civarında yenidoğan dünyaya gelmekte ve bu yeni doğanların topuk kanları alınarak kalıtsal hastalık açısından taranmaktadır. Ayrıca iki ay ile bir buçuk yaş arasında yapılan; kızamık, kızamıkcık, kabakulak, pnömokok ve çocuk felci aşılarının aylık en yüksek ortalamaya sahip aşılar olması da sağlık çalışanlarımızın ve Suriyelilerin bu hizmeti önemsediğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilere özel sağlık birimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN