Arap turizmi yüzde 8 arttı

III. METEX turizm faaliyeti 'da başladı. Arap turizm acenteleri, Türk turizm işletmecileriyle iş görüşmeleri yaptı. Turizmci Ali Rıza Kurtul yüzde 8 artan Arap turizminin yüzde 40'a yükselmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Arap turizmi yüzde 8 arttı
III. METEX Turizm Faaliyeti'ne ev sahipliği yaptı. Etkinlik Bursa Valisi Münir Karaloğlu himayesinde, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, BEBKA ve Bursa Kültür, Turizm, Tanıtma Birliği'nin desteğiyle Merinos Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. METEX'in Ankara ve İstanbul'daki fuarlarının ardından üçüncüsü Bursa'da start alırken, Arap turizm acenteleri ve Türkiye'nin turizm işletmecileri yüz yüze iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 17 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinden 155 seyahat acentesi ve tur operatörünün bulunduğu görüşmeleri yakından takip eden Mercan Turizm İş Geliştirme Müdürü Ali Rıza Kurtul, Türkiye'deki yüzde 8 artan Arap turizminin yüzde 40 olması gerektiğini söyledi. Kurtul "METEX organizasyonları geleneksel olarak her yıl değişik şehirlerde yapılmaktadır. Bu konuda bir çok şehir ev sahipliği yapmak için talepte bulunuyor. Hedefimiz mümkün olduğu kadar Türkiye'ye turist getiren ve ülkemize faydalı olan acenteleri bir araya getirerek buradaki yetkililerle görüştürmektir. Buradaki hedef sadece Orta Doğu ülkeleri değil, Kuzey Afrika'daki Fas, Tunus Cezayir ve Libya gibi ülkelerden de turist ve acenteleri buraya getirmek" diye konuştu. Orta Doğu'dan çok sayıda gezi ve organizasyon talebi olduğunu ifade eden Kurtul "Biz de Türkiye olarak bu pastadan pay almalıyız. Eskiden sadece yaz aylarında turistler geliyordu. Ama artık kış turizminin de gözde mekanlarından olduk. Türkiye'ye gelen tüm Arap turistler Bursa'yı kesin görmek isitiyor. Orta Doğu gerçekten sonsuz bir pazar. Biz bu pazarın kullanımını yukarı çekmek için elimizden gelini yapmalıyız" dedi.

BURSA'NIN DUBAİ'DEN FARKI YOK

Bursa'ya her sene gelmeye çalıştığını ifade eden Arap turizm acentelerinden Muhammed Yasin "Bursa'nın Dubai'den aşağı kalır yanı yok. Bursa teleferiğine hayran kaldım. Hizmete açılan havaalanı fevkalade güzel olmuş. Bizim için büyük bir kolaylık. Türkiye'ye her geldiğimde Bursa'ya gelmeyi ve ziyaret etmeyi çok seviyorum" diye konuştu.

'BİZİM İÇİN ARAPLAR TURİST DEĞİL DOST'
Fuarın açılışında bir konuşma yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, turizmin 1.2 trilyon dolarlık devasa bir endüstriye dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin hedefi bu pastadan hissesine düşenin iki katını almak olduğunu belirten Karaoğlu, "2013'te 1 milyardan fazla insan dünyada seyahat etti. Turizm tüm insani faaliyetlerin ortak paydası haline geldi. Yıldızı her geçen gün parlayan Türkiye, dünyadaki turizm hareketliği hedeflerimiz için itici bir güçtür" dedi. Karaloğlu "Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan gelen misafirlerimize turist gözü ile bakmıyoruz. Çünkü onlar bizim dostumuz ve kardeşimiz. Dostluğumuzu hayırlı iş birliklerine dönüştüreceğiz. İnşallah fuardan bütün katılımcılar kazançlı çıkacak. Güçlü iş birlikleri ve güçlü dostluklar kurulacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap turizmi yüzde 8 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN