Osmangazi'nin çehresi değişiyor

Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm mastır planını yapan Osmangazi Belediyesi, 42 hektarlık alanda kuracağı modern yaşam alanının projesini hazırladı 100 milyon TL'lik kamulaştırma yapan Osmangazi Belediyesi'nin gün yüzüne çıkan dönüşüm projesinde yeşil alanlarının yoğunluğu dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Osmangazi'nin çehresi değişiyor
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Soğanlı Mahallesi'nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm projesinin şekillenerek son halini aldığını açıkladı. Mustafa Dündar, ", Bakanlar Kurulu'ndan çıkan kararla birlikte kentsel dönüşüm konusunda öncelikli iller arasında yer alıyor. Dolayısıyla bizde belediye olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda farklı bölgeler belirleyerek, bu bölgelerde kentsel dönüşüm uygulamasının başlatıyoruz" dedi.

100 MİLYON TL'LİK KAMULAŞTIRMA

Toplam 420 bin metrekarelik Soğanlı Kentsel Dönüşüm uygulama alanında bulunan yer sahipleri ile anlaşma sağlandığını belirten Başkan Dündar "Soğanlı Kentsel Dönüşüm alanı, toplam 42 hektarlık bir alanı kapsıyor. Bunun 35 hektarı rezerv, 7 hektarı da riskli alan. Toplam 2 bin 700 konut ve 180 ticari alanın yer aldığı projemizde, okul, cami, spor tesisi, çocuk oyun alanları, park ve yeşil alanlar yer alıyor. Galatasaray Vakfı'na ait arazinin dışında, diğer vatandaşlara ait 25 bin metrekarelik bir alanla ilgili görüşmelerde de anlaşma sağladık. Bölgedeki kamulaştırmalarla ilgili bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum" diye konuştu.

YEŞİL ALAN DAHA ÇOK

Projeye başladıklarında konut sayısının daha yüksek olduğunu ancak yeşil alanı çoğaltmak için bu sayısı düşürdüklerini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, burada rant peşinde olunmadığını sayısı azaltılan konutlardan anlaşılabileceğini söyledi. Dündar, "Bu proje sadece ilçemizdeki Soğanlı Mahallesi'ni kapsamıyor. Buradaki projenin tamamlanmasıyla diğer mahallelerde buraya ayak uydurmak zorunda kalacak. Böylece Bursa dönüşmeye modern yaşam alanlarına kavuşmaya başlayacak" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmangazi'nin çehresi değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN