Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi çarşıda yüzler gülüyor

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Tarihi çarşıda yüzler gülüyor

Kapalıçarşı'nın dünyaya örnek olması için yola çıktıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin başlattığı çalışmalar çarşı esnafı tarafından da büyük beğeni ile karşılanıyor

'nın tarih boyunca en önemli ticaret merkezi olan Kapalıçarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuldu. Tamamen sökülen eski çatının yerine yapılan ve Türk-İslam kültürünün izlerini taşıyan tonoz çatı uygulaması, dükkanların cephe kaplama çalışmaları ile çarşının batı kapısı girişindeki dükkanlara uygulanan traverten taş uygulaması çarşının tarihi kimliği daha da ön plana çıkarmak için yapılanlardan sadece birkaçı.

ESNAF ÇOK MEMNUN

Restorasyonu yakından takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Uzun yılların beklentisiydi. Sonunda düğmeye bastık. Kapalıçarşı'daki alışverişi etkilemeden, çatıların, cephelerin ve zeminlerin bölüm bölüm yenilenmesini, çarşının arzu edilen düzeye gelmesini sağladık. Tüm bu çalışmalar, Tarihi Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasını kolaylaştırdı" dedi. Altepe, Kapalıçarşı'nın yenilenmesi projesi kapsamında Ulu Cami'nin kuzeyinde yer alan Gelinlikçiler Çarşısı'nın da düzenleneceğini söyledi. Kapalıçarşı Derneği Başkanı Hasan Gülayan, "Çatısı akan, zemin döşemelerinde sorunlar bulunan, dükkan dış cepheleri eskimiş olan çarşımız yeni yüzü ile şık, tarihle iç içe ve çok daha düzenli bir görünüme kavuştu. Tüm hanları ile birlikte yüz yıllardır Bursa çarşılarının merkezi olan Kapalı Çarşı, bundan sonra özellikle turistlerin büyük beğenisini toplayacaktır" dedi.

Özgün mimariye uygun modern tarzda sürdürülen yenileme çalışmalarında Kapalıçarşı'da bulunan dükkânlar tabelaları, tavanları ve cepheleriyle tepeden tırnağa yenilendi. Uygulamada geleneksel yapıda traverten taşlardan ve krom kaplamalardan yararlanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi çarşıda yüzler gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN