Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cama ruh veriyorlar

Tarihi Balibey Hanı'nda Osmanlı'dan miras kalan cam sanatını günümüze taşıyan cam ustası Ağırman'ın eserlerini en çok turistler beğeniyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Cama ruh veriyorlar
Bursa'da, bir dönem başkentliğini yaptığı Osmanlı'dan miras kalan cam sanatı, bir usta tarafından atölyesinde yaşatılarak unutulmaması için uğraş veriliyor. Geleneksel cam sanatı ustası Ümmihan Ağırman, 2006'dan bu yana açık alevde cam boncuk yaptığını belirterek, Osmanlı dönemine dayanan bu sanatı, unutulmaması için tarihi Balibey Han'da 2009'dan bu yana icra ettiğini söyledi. Osmanlı döneminde taş fırınlarda renkli cam boncuklar yapıldığını aktaran Ağırman, "Son yıllarda bu ocakların büyük bölümü kapatıldı. Şu anda İzmir Nazarköy'de bir ocak bulunuyor ve orada eski usulle üretim yapılıyor. 2000'li yılların başından itibaren bu sanat tekrar canlanmaya başladı. Ben de eğitimler alıp atölye çalışmalarına katılarak bu sanatı öğrendim ve Bursa'daki atölyemde bu sanatı tekrar canlandırmaya başladım" diye konuştu.

HOBİ OLARAK BAŞLADI

Ağırman, cam sanatına başlamadan önce bu meslekle hiçbir ilgisinin bulunmadığını bildirdi. Üniversite yıllarında hobi olarak hazır boncuklar alıp takılar yaptığı bilgisini veren Ağırman, "Hazır olarak aldığım malzemeler hoşuma gitmediği için kendi cam boncuklarımı yapmak istedim ve araştırmalarıma başladım. Böyle bir işin olduğundan da haberim yoktu. Araştırırken İstanbul Beykoz'daki Cam Ocağı Vakfı'nın internet sitesinde bu işlerin yapıldığını, kurslarının olduğunu gördüm. Çok şaşırdım ve sevindim" diye konuştu. O dönemde cam ocaklarına gidemediğini, ancak yurtdışında atölye çalışmalarına katıldığını söyleyen Ağırman "Daha sonra cam ocağında farklı zamanlarda atölye çalışmalarına katılarak bu işi öğrendim. İşi öğrendikten sonra kendi tasarımlarımı yapıp sergilemeye çalıştım. Bursa'da benden başka geleneksel cam sanatı atölyesine sahip usta yok. Keşke başka yapanlar da olsa. Ben de elimden geldiğimce yapmaya, üretmeye çalışıyorum" dedi.

YABANCILAR BEĞENİYOR

El sanatı olduğu için bu işi yapmanın zor olduğunu vurgulayan Ağırman, ürettiği hediyelik eşyalara yerli turistlerden ziyade yabancıların ilgi gösterdiğini belirtti. Ağırman, geleneksel cam sanatının, kendisi ve bu işe meraklı başka sanatçılar tarafından yaşatılmaya çalışıldığını, bu konuda insanlardan daha çok ilgi beklediklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cama ruh veriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN