Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyano dehası Cimuk'tan 'Filistin ezgileri'

Müzik otoritelerinin 'geleceğin dehası' olarak gördüğü 17 yaşındaki Suriyeli piyanist Cimuk, Cumhurbaşkanlığı'nca Filistin Devlet Başkanı Abbas onuruna verilecek davette sahne alacak

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Piyano dehası Cimuk'tan 'Filistin ezgileri'
Suriye'den ailesiyle iki yıl önce Türkiye'ye gelip geçen sene Bursa'ya yerleşen ve müzik otoritelerince "geleceğin dehası" olarak gösterilen piyanist 17 yaşındaki Tambi Asaad Cimuk, Cumhurbaşkanlığı tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas onuruna düzenlenecek etkinlikte Filistin ezgileri çalacak. Müzik yeteneği keşfedilince 9 Aralık 2014'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına geçen Cimuk, bu ay gerçekleştirilecek programa Erdoğan tarafından davet edildiklerini söyledi. Bu davette bir konser vereceğini anlatan Cimuk, "Klasik müzik ve Türk müziği çalacağım. Orada 'Katibim' parçasını da çalmak isterim" dedi. Cimuk, konsere hazırlanmak için az bir zamanı kaldığını dile getirdi. Heyecanlı olduğunu belirten Cimuk, "O gün için çok çalışacağım. Fırsatım olursa, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşabilirsem benim için çok güzel olur" ifadesini kullandı. Rusya'nın Saint Petersburg'daki uluslararası müzik yarışmasına katıldığını hatırlatan Cimuk, bu organizasyondan çok şey öğrendiğini vurguladı. Almanya'da mart ayında düzenlenecek bir yarışmaya da katılacağı bilgisini veren Cimuk, "Orada klasik müzik ve Alman eserleri çalacağım. Bunun için çok çalışmam ve emek vermem lazım. İleride New York Konservatuvarı Piyano Bölümü'ne girmem için de çok çalışmam lazım. Gelecek, güzel olacak" diye konuştu.

ABD'YE GİDECEK

Cimuk'un Bursa'da eğitim aldığı müzik firmasının sahibi Rüstem Avcı ise Cumhurbaşkanlığından gelen davetin kendileri için bir tanışma ve teşekkür anlamı bulunduğunu bildirdi. Öğrencisinin bu etkinlikte Mahmud Abbas'ın sevdiği Filistin ezgilerini de çalacağını aktaran Avcı, New Jersey'deki "Crescendo International Competition" organizasyonunda aldığı birincilik ödülünü almak için bu ay sonunda Cimuk ile ABD'nin New York'a gideceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyano dehası Cimuk'tan 'Filistin ezgileri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN