Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar bereketi yüz güldürdü

Türkiye'nin kayak cenneti Uludağ'da kar 3 metreyi buldu, sezon hareketlendi. Sömestr tatili için otellerde yer kalmadı. Geçtiğimiz yıl az kar yağdığı için üzülen işletmecilerin yüzü bu yıl gülüyor

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Kar bereketi yüz güldürdü
Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ'da beklenilenin üzerinde yağan kar hem kayak tutkunlarının hem de otel işletmecilerinin yüzünü güldürdü. Daha sezonun başında olunmasına rağmen kar kalığının 3 metreyi geçtiği Uludağ'da hafta sonları oteller yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Sömestr tatili öncesi rezervasyonlar dolarken, geçen yıl aynı dönemde Uludağ'da kayak yapılacak kadar bile kar yoktu. Kamu misafirhaneleri hariç, birinci ve ikinci yerleşim bölgelerinde 22 özel konaklama tesisinde 6 bin 500'e yakın yatak kapasitesine sahip Uludağ'da, okulların sömestr tatili olan 24 Ocak- 8 Şubat arasında daha yoğun günler bekleniyor.

SÖMESTRDE YER YOK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, Uludağ'ın sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin kayak merkezi markası olduğunu söyledi. Uludağ'ın, geçen yılın aksine bu sezon kayak ve diğer kış sporları bakımından son derece kaliteli kara sahip olduğunu vurgulayan Akkuş, 3 metreye ulaşan kar kalınlığının hem turizmcilerin hem de tatilcilerin yüzünü güldürdüğünü ifade etti. Yılbaşını iyi geçirdiklerini, tatil dönemi olmamasına rağmen otellerdeki doluluk oranının halen yüzde 95'lere vardığını anlatan Akkuş, "Kar böyle güzel, bereketli olunca sömestr tatil rezervasyonları şimdiden kapandı. Uludağ'a hem yurtiçi hem de yurtdışından büyük ilgi var" dedi.

BECEREN'DEN UYARI

Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren ise, yılbaşına kadar zayıf olan doluluk oranlarının tatilin de uzamasıyla pik yaptığım kaydetti. Beceren, yaklaşan sömestr tatilinde de otellerdeki doluluk oranlarının artacağını söyledi. Beceren, yasak olmasına rağmen Uludağ'da hala kar motorları ve kızakçılar pistlerde gezmeye devam ettiğini belirterek, "Bu kazalara neden oluyor. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde günlük araç girişinin 5 bini bulması ise park sorunu ve trafik sıkışıklığı yaratıyor. Ayrıca kayak odalarının önündeki genişlemeler de trafiğin sıkışmasına neden oluyor. Şu anda bu konuda bir denetim yok. Gerekli önlemler bir an önce alınmalı" görüşünü dile getirdi.

GEÇTİĞİMİZ YIL KAYAK YAPACAK KAR YOKTU
Uludağ'da geçtiğimiz sezon kar yağışının olmaması nedeniyle sömestr tatilinde doluluk oranın yüzde 30'lara düşmüştü. Uludağ'da bu sezon sömestr tatili için otellerde neredeyse yer kalmadı. En son 2001'de bu kadar çok kar yağdığını belirten işletme sahipleri yaşanan hareketten ve otellerdeki doluluktan memnun. Günübirlikçilerinde akın ettiği Uludağ'da kayak kiralama hizmeti veren mağazalar da dolup taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar bereketi yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN