Türkiye'nin en iyi haber sitesi

On sanatkârdan geleneksel çizgiler

'nın sembol yapılarından ikisiyle ilgili çalışma başlatan 10 sanatkâr, Yeşil Cami ve türbesinin içindeki örgü ve hatları, süs kabağı, cam vitray, perde, ayna, mücevher gibi unsurlara yansıttı

Giriş Tarihi: 25.1.2015
On sanatkârdan geleneksel çizgiler
'ya Osmanlı döneminden miras kalan ve kentin simgeleri arasında yer alan Yeşil Cami ve Türbe'nin iç örgü ile hatları, bir proje kapsamında 10 sanatkar tarafından süs kabağı, cam vitray, perde, ayna, mücevher kutusu gibi ürünlere işlendi. Projeye katılan sanatçılardan Sedefkar Zafer Karazeybek, Yeşil Cami ve Türbe'nin, Bursa'nın simge yapılarından olduğunu hatırlattı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları bünyesindeki Muallimzade Kültür Merkezi'nde, geleneksel el sanatlarıyla ilgili çalışmalarının bu yılki temasının söz konusu yapılar olduğunu vurgulayan Karazeybek, "Bu çerçevede, Yeşil Cami'nin içindeki geometrik örgü, yazı, desen ve çiniler üzerine yaptığımız çalışmayı özel bir konsept haline getirmeye çalışıyoruz" dedi. Karazeybek, Yeşil Cami'yi, hendeseleri, matematiği, geometrisi ve yazılarındaki hesaplarla belli bir düzeni temsil ettiği için seçtiklerini anlattı.

'MÜHR-Ü SÜLEYMAN' VAR
İncelemelerinde, camideki eserlerin bir bütünlüğü temsil ettiğini gördüklerine değinen Karazeybek, şunları kaydetti: "Yeşil Cami'nin bir anlamda mimari yapısı, süsleme unsurları, çinileri, ahşapları, hatlarının da bir bütünlüğü temsil ettiğini toplumumuza duyurmak istiyoruz. Buradan çıkacak eserlerle mayıs ayında açacağımız sergimizde, eserleri bu ana fikir çerçevesinde olgunlaştırdık. Caminin iç dokusunun felsefi anlamda da öneme haiz olduğunu, motiflerin toplumsal mesajlar içerdiğini gördük. Çinilerde kullanılan motiflerin tamamında 'Mühr-ü Süleyman' denilen baskın motif var. Bu baskın motif, Anadolu ve Rumeli beylerbeyi odalarında yani bugün müezzin mahfili olan odalarda kullanılıyor. Bu motifin içinde 'ya Hannan, ya Mennan, ya Deyyan, ya Ğufran, ya Burhan, ya Sultan' yazıyor. Bu motifte aslında toplumsal örgütlenmede de yapılması gereken yani ilahi nizamın yeryüzüne tecellisini anlatan bir yapılanma söz konusu." Merkezin yöneticisi Mustafa Tunç ise Yeşil Cami ve Türbe'deki ayrıntı motifleri, çini işlemeli sehpa, sedefli mücevher kutusu, hüsnü hat ve naht tablo, cam vitray vazo, çini fincan takımları gibi eserlere işlediklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
On sanatkârdan geleneksel çizgiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN