At eti skandalı satışları vurdu

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Cetizli, Bursa'da at eti skandalının ardından satışların azaldığını bildirerek, hükümetin bu konuda önlem almasını istedi

Giriş Tarihi: 1.2.2015
At eti skandalı satışları vurdu
Yıldırım'ın Hacivat ile Vakıf Mahallesi'nde sahipleri tarafından otlatılmak üzere araziye bırakılan 5 atın çalınıp, kesildikten sonra etlerinin restoranlara satıldığının ortaya çıkmasına kırmızı et üreticileri tepki gösterdi. İnegöl'de açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şaban Cetizli, at eti skandalının ortaya çıkmasının ardından herkesin tedirginlik yaşadığını bildirerek, at eti satanlar hakkındaki cezai müeyyidelerin artırılmasını istedi. Cetizli, cezaların az olması nedeniyle sorunun büyüdüğünü kaydederek, "Türkiye Kırmızı Üreticileri Birliği olarak Ankara'da yaptığımız çalışmalarda Bakanlığımızı defalarca uyardık. Bakanımız bu konunun üzerine gitti. Köpek maması yapılacağı iddia edilerek getirilen etler ülkemize giriyor. Büyük marketlere, büyük yemekhanelere gidiyor. Bu etler Türkiye'de tüketiliyor, birileri para kazanıyor" dedi. Ağır yaptırımların uygulanmaması halinde birlik olarak daha sert tepki göstereceklerini kaydeden Cetizli, "İnsanlar piyasada köpek, at, eşek eti var diyerek et tüketmek istemiyor. Et satışları durdu. Korkuyorlar. Vatandaş haklı. Bu davanın üzerine gitmemiz gerekiyor. Bir çalışma yapıyoruz, raporlar tutuyoruz. Kesilen dana, inek kayıttan geçsin. Kayıtsız et kesilmesin. Tezgahta satılan etin, kaşesi var mı yok mu kontrol edilsin. Hiçbir kasap dükkanı yemekhane kontrol edilmiyor. Bir boşluk var. Bu boşluğun doldurulması gerekiyor. Denetimlerin artırılmasını istiyorum" diye konuştu.

FSM-DER: İSİMLER AÇIKLANSIN

Bursa'da, özellikle merkez Nilüfer ilçesinde bulunan bazı işletmelere "at eti" satıldığıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Yeme İçme ve Eğlence Hiz metleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (FSM-DER) üyeleri, isimlerin açıklanarak gereken yasal tedbirlerin alınmasını, kimsenin zan altında bırakılmamasını istedi. Derneğin başkanı Neslihan Binbaş, dernek üyeleriyle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'ndaki bir kafede düzenlediği basın toplantısında, son bir haftada "at eti" ile ilgili haberlerin Bursa'nın ticaret yüzü olan, yeme içme sektöründe marka olan FSM Bulvarı'ndaki iş yerlerini etkilediğini söyledi. Binbaş "Bu işletmelerin hepsi çıkan haberlerden olumsuz etkilenmiştir. Bu haberler adres gösterilmeden yayınlanmış olması nedeniyle bütün işletmeleri maalesef zan altında bırakmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
At eti skandalı satışları vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN