Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçinin yüzü kurutma tesisleriyle gülüyor

Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de yetişen ürünlerin dünya pazarına açılmasını sağlayacak projeler hayata geçiyor. Mustafakemalpaşa'daki biber kurutma tesisinin ardından Karacabey'de defne kurutma tesisi açıldı

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Çiftçinin yüzü kurutma tesisleriyle gülüyor
'da yerel kalkınma projeleri kapsamında ilçelere dev yatırımlar yapılıyor. İlçelerde vatandaşların ürünü hak ettiği değerde pazarlayabilmesi için yeni projeler hayata geçiriliyor. Hükümetin uygulamaya koyduğu ve yerel yönetimlere verilen talimatlarla başlatılan yerel kalkınma projeleri tüm hızıyla sürüyor. Türkiye'nin meyve sebze deposu olarak bilinen Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovasında yetişen kaliteli ürünlerin dünya pazarına açılmasını sağlayacak olan iki ayrı tesis bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü. İlk olarak Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı mahallesinde yetiştirilen ve ünü Türkiye sınırlarını aşan azatlı biberi için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi ve Valilik, bölgede bir biber kurutma tesisi inşa ederek faaliyete soktu. Projeler kapsamında çiftçinin taleplerine de kulak veren yetkililer, Mustafakemalpaşa'da kurulan kurutma tesisinin hemen ardından Karacabey'in Kurşunlu mahallesinde ise, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) desteği ile bir Defne kurutma tesisi kuruldu. Yaklaşık 3 ay önce inşasına başlanan tesis çok kısa bir sürede tamamlanarak bölge çiftçisinin hizmetine açıldı.

AÇILIŞI VALİ YAPTI

Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nun katıldığı törenle hizmete açılan tesis, Karacabey'de744 hektar alanda bulunan defnenin daha az maliyetle kurutularak işlenmesini ve köylünün daha iyi bir gelir elde etmesini sağlayacak. Tesis açılışında konuşan Bursa Valisi Karaloğlu, köyden şehre göçü önleyici bu tür projeleri desteklemeye devam edeceklerinin mesaj��nı verdi. Vali Karaloğlu, "345 bin 684 TL'lik bu proje, 172 bin 842 TL'lik kısmını TKDK'dan hibe alarak gerçekleştirildi. Bu tesis sayesinde artık İzmir'e gidilmek zorunda kalınmayacak. Köylerde istihdamı artırıcı bu tür projelerle göç önlenebilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçinin yüzü kurutma tesisleriyle gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN