Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel üniversiteye 323 bin TL'lik ceza

Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen Orhangazi Üniversitesi'nin işgal ettiği Milli Emlak'a ait 11 dönümlük arazi geri alındı. Defterdarlık arazi için üniversiteye 323 bin TL'lik işgal cezası kesti

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Paralel üniversiteye 323 bin TL'lik ceza
Sabah Gazetesi'nin "80 milyonluk paralel koltuk" ve "Paralel peşkeşe başkan darbesi" manşetleriyle gündeme gelen Gülen Örgütü'ne yakın Orhangazi Üniversitesi'nin vukuatları saymakla bitmiyor. Paralel yapıya hizmet ettiği ortaya çıkan eski vali Şahabettin Harput'un 63 dönümlük kamu arazisini yıllık 159 bin TL karşılığında 49 yıllığına tahsis ettiği üniversitenin bununla da yetinmediği belirlendi. Eski Vali Harput'u üniversitenin mütevelli heyeti başkanı yaparak ödüllendiren üniversite Milli Emlak'a ait araziye de göz koymuş. Orhangazi Üniversitesi'nin Milli Emlak'a ait 11 dönümlük kamu arazisini işgal ettiği belirlendi. Üniversite tel örgü ve duvar çekerek kendi arsasına dahil ettiği alanları otopark ya da depo olarak kullanmaya başladı.

DUVARLARI DA YIKTILAR

Defterdarlığı'nın yaptığı incelemelerde üniversitenin daha önceden Köy Hizmetleri'ne ait olan 3 farklı parseli işgal ettiği belirlendi. Devletin hükmü ve tasarrufu altındaki toplam 43 dönümlük gayrimenkullerin yaklaşık 11 dönümlük kısmını üniversite bahçesine katma, otopark olarak kullanma ve depo gibi amaçlarla işgalde bulununca bu işgaller için toplam 323.492 TL işgal bedeli Bursa Defterdarlığı'nca tahakkuk ettirildi. İşgallerin giderilmesi üniversite yönetiminden yazılı olarak istendi. Üniversite kamu arazisine ördüğü duvarları yıkıp, tel örgüleri kaldırınca yasal yollara başvurulmadı.

80 DÖNÜM PEŞKEŞ ÇEKİLECEKTİ

Orhangazi Üniversitesi'ne tahsis edilen 63 dönümlük arazide inşaata başlanınca örgüt kullandığı arsanın yanındaki arazilere de göz dikti. Resmi kurumlara ait parsellerin bulunduğu ve 80 dönümlük bir alanı kaplayan bölgede İl Özel İdaresi'ne ait iki parsel bedelsiz olarak Orhangazi Üniversitesi'ne tahsis edildi. İki parselin birbirinden ayrı olması ve aralarında farklı kamu kurumlarına ait arazilerin de bulunması üzerine üniversite yönetimi bu kez 80 dönümlük arazisinin tahsisi için çalışma başlattı. Ancak Paralel yapının darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığı bedelsiz tahsis edilen 25 dönümü geri aldı. Diğer kamu alanlarına hükümet konağı yapılması kararlaştırılınca örgütün göz diktiği 80 dönümlük arazi kurtulmuş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel üniversiteye 323 bin TL'lik ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN