Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisiklet hayalleri gerçek oldu

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Bisiklet hayalleri gerçek oldu

Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 18 yaş altı 7'si kız toplam 42 kader mahkûmu çocuk, Cezaevi Müdürü Sabri Karataş'ın özverili tutumu sayesinde hayalini kurdukları bisikletlere kavuştu

Cumhuriyet tarihinde bir ilk Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşandı. 18 yaş altı, 7'si kız 35'i erkek olmak üzere 42 çocuğun bulunduğu cezaevine ilk kez bisiklet girdi. Yaşam hikâyeleri birbirine benzer olan çocuklar, uyuşturucu kullanma, gasp, yaralama ve hırsızlık gibi çeşitli suçlar nedeniyle Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalıyor. Annebabaları da ayrı olan kader mahkumu bu çocukların adaptasyon sorunu yaşadığını farkeden Cezaevi Müdürü Sabri Karataş, çocukların isteklerini belirlemek için bir toplantı yaptı. Toplantıda çocuklara "Ne istiyorsunuz? Burada sizi ne rahatlatır?" sorusunu sorup tek tek görüş aldı. Erkekler "bisiklet" kızlar ise "bilgisayar oyunları" istedi. Tutuklu ve hükümlü olan çocukların isteklerini belirleyen, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği ile iletişime geçen Karataş, "Çocukların isteklerine kayıtsız kalamazdım. Çünkü benim de hiç bisikletim olmamıştı. Hemen, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan Aytekin'i aradım. Çocukların hayatlarını renklendirmek istediğimi anlatım, destek istedim. Sağ olsun Ertan Bey bu isteğimizi kırmadı. Bize 7 bisiklet hediye etti. Bisikletler cezaevine girdiğinde ben de çocuklar kadar sevindim. Burada mümkün olduğu kadar çocuklara hoşça vakit geçirmeye çalışacağım. Kız çocukların istediği bilgisayar oyunlarını da temin edebilmek için çeşitli görüşmelerim var. Ben suç işleyen çocuk anlayışına katılmıyorum. Suça sürüklenmiş çocuklar var. Biz burada BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin belirlediği koşulları yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi. Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan Aytekin ise cezaevinden gelen talep üzerine çocukların cezaevindeki günlerini kolaylaştırmak ve hayatlarını renklendirmek istediklerini belirtti. Aytekin "Bu çocuklar bizim çocuklarımız. 'Suçları' ne olursa olsun onlara sahip çıkmalıyız. Cezaevi müdürü Sabri Bey konuyu anlatınca yönetim kurulunu topladık. 7 bisiklet hediye etme kararı aldık. Başka ne gibi destek veririz diye düşünüyoruz. Bisiklet çocukların düşüdür" diye konuştu.

ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU
Çocuklar, cezaevi yönetmeliklerine uydukları sürece, cezaevi halı sahasında yorulana kadar bisiklet kullanabiliyor. Gasp suçundan yatan 16 yaşındaki C.A, 3 yıl daha cezasının bulunduğunu belirterek, "Annem babam ayrı. Telefon çaldım. Üç yıl daha cezam var. Burada rahatımız iyi. Hayalimdeki bisiklete burada kavuştum, zamanın onunla nasıl geçtiğini anlamıyorum" dedi.

CEZAEVİNDEN ÇIKINCA GİDECEK YERLERİ YOK
Çocuk suçlarının, son yıllarda artış gösterdiğini belirten Cezaevi Müdürü Sabri Karataş, ceza evlerinde tutuklu ve hükümlü çocukların büyük çoğunluğunu kimsesiz veya parçalanmış ailelerin çocuklarından oluştuğunu kaydetti. Cezaevlerinden çıkan çocukların gideceği yer olmadığı için tekrar suç ortamına itildiğini vurgulayan Karataş sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet, kimsesiz ve sokakta kalan çocuklar için de sığınma evleri açmalı. Çocukları hayata hazırlamalı. Eğitim ve meslek edinmeleri sağlanmalı. Çünkü suça karışan çocuklar, cezaevlerini kalacak yer olarak görüyor. Tahliye olan çocukları karşılayan kimse yok. Korunmaya, sıcak bir yatağa ihtiyaçları var. Tahliye oluyorlar bir süre sonra bakıyoruz aynı suçtan yine gelmişler. Önlem almak zorundayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisiklet hayalleri gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN