Otomobil fiyatına tavuk!

Bursa'da kurulan Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği tarafından süs tavukları ilk kez mezat usulü satılacak. 600'ün üzerinde farklı cins tavuk, 100 lira ile 10 bin lira arası fiyatlarda satışa sunulacak

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Otomobil fiyatına tavuk!
Bursa'da kurulan Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği, Türkiye'de ilk kez yapılacak olan süs tavukları müzayedeyle tutkunlarını bir araya getiriyor. Türkiye'nin çeşitli illerinden toplam 600'ün üzerinde çeşitli cinslerde süs tavukları, 100 lira ile 10 bin lira arası fiyatlarda satışa sunulacak. Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği Başkanı Ömer Çakal, süs tavuğu yetiştiriciliğinin bir hobi ile başladığını dile getirerek, "Bu derneği kurmamızın amacı, tüm süs tavuğu sevenleri bir araya getirip kurumsallaşma adına bir adım atmaktır" dedi. Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği Başkan Yardımcısı Göksel Bayrak ise "Türkiye'de ilk kez mezat düzenleyeceğiz. Mezatımız bugün Osmangazi ilçesi Çukurca Köyü Kapalı Spor Salonu'nda saat 14.00 ile 22.00 arası yapılacak. Mezatta Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 600 civarında süs tavuğu açık arttırma usulü ile satılacak. Tüm tavuk severleri bekliyoruz" diye konuştu.

EN ÖZELİ OSMANLI TAVUĞU

Yapılacak mezatta ilginç süs tavuklarının yer alacağını, bunlardan en önemlisinin ise Osmanlı Sultan Tavuğu olduğuna vurgu yapan Bayrak, "Osmanlı Sultan Tavuğu'na padişahlardan özel izin alınarak bu isim veriliyor. 1800'lü yıllarda İngiltere'ye götürülüyor. Bursalı bir hayvansever tarafından İngiltere'den getirilerek yurda dönüşü sağlanıyor. Yumurtasını alarak Osmanlı Sultan Tavuğu'nu birkaç yılda üretebiliyor. Bizim için milli servet değerinde bir hayvan" dedi. Mezatta farklı cins ve renklerde süs tavuklarının getirileceğini dile getiren Bayrak "Düzenlediğimiz mezatta Malezya Serema, Ayam Cemani, Varyete gibi süs tavuklarımız gelecek. Ayam Cemani'nin özelliği, gagası dahil her yeri siyah bir tavuktur. Bir yılda 364 yumurta yaparak Guiness Rekorlar Kitabı'na girmiş bir tavuktur. Malezya Serema'nın özelliği ise, en fazla kilosu 200 gr olan ve değeri 10 bin lirayı geçen bir tavuktur. 20 kiloluk süs tavukları da bulunuyor. Burada fiyat süsü ve kilosuna göre değişiyor. Mavi, yeşil, kırmızı, koyu kahverengi gibi çeşitli renklerde olan süs tavukları, olduğu renkte yumurta yapmaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomobil fiyatına tavuk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN