Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köylülerin başı afetten kurtulmuyor

'da 10 yıl önce yangın faciasında köylerinin tamamı küle dönen Karaköy halkının afetlerle sınavı bitmiyor. Yangından canlarını zor kurtaran köylüler şimdi de heyelan tehlikesi yaşıyor

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Bu köylülerin başı afetten kurtulmuyor
Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Karaköy'de bundan 10 yıl önce yaşanan yangında köyün tamamına yakını yanarken, çok sayıda hayvan telef olmuştu. Bunun üzerine dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapılan yeni konutlarla köylüler rahat bir nefes almıştı. Aradan geçen 10 yıl boyunca köyde zaman zaman heyelan yaşandığı ancak bu toprak kaymalarının son günlerde arttığı ve çok sayıda evde derin çatlaklar meydana getirdiği anlaşıldı. Karaköy Mahallesi Muhtarı Hidayet Uzun, "10 yıl önce meydana gelen yangında evlerimiz kullanılamaz hale gelmiş ve büyük bir zararla canımızı zor kurtarmıştık. Yangından sonra devletimiz sahip çıktı ve dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla devlet köyümüzü baştan sona yeniledi. Tek katlı yapılan evlerle birlikte köyün üst tarafında bulunan su kanalı kaldırılarak su deposu yapıldı" dedi. Evlerin yapılmasından sonra su kanalı kalktığı için kar ve yağmur suların fazla olması nedeniyle deponun taşarak suyu toprağın altına verdiğini belirten muhtar Uzun, "Su kanalı olmadığı için o günden bugüne köyümüzde heyelan olmaya başladı. İlk yıllarda seyrek olan heyelan, giderek artmaya, evlerimizde hasar oluşturmaya devam etti. Bu yıl yoğun kar yağışı ve yağmur olmasından dolayı, biriken sular, toprağın altından geçerek köyün altından akmaya başladı. Evlerin altı su dolu. Bu da heyelana sebep oldu. Bu kış sürekli heyelan yaşadık. Çok korkuyoruz" ifadesini kullandı.

KÖY BOŞALTILACAK MI?

Heyelanın evlerde hasar oluşturmasının ardından 18 evin boşaltıldığının altını çizen muhtar Uzun, "Köyde yaklaşık 100 hane yaşıyor. Bu evlerden 18'i birinci derece risk taşıdığı için boşaltıldı. Diğer evler de riskli ve tehlikeli. Eğer bu sorun çözülemezse yapılacak bir şey kalmıyor. Ya devlet köyü tamamen boşaltacak, ya da insanlar kendileri boşaltacak" ifadelerini kullandı. Gece heyelan olacak diye uyku bile uyumadıklarını ifade eden köylüler, "Heyelan olduğunda kapılar açılmıyor, korkudan ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Can korkusuyla yaşıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köylülerin başı afetten kurtulmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN