Kiraladıkları meraya açılış düzenlediler

Bursa'nın Karacabey ilçesinde satışa çıkarılan köy merasını, aralarında para toplayan köylüler kiraladı. Köyde mera için tören düzenlendi

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Kiraladıkları meraya açılış düzenlediler
Büyükşehir belediye yasasıyla birlikte mahalleye dönüşen Karacabey'in Danişment Mahallesi sakinleri, hayvanlarını otlattıkları meranın satışa çıkarılması üzerine, kendi aralarında para toplayarak merayı köy adına kiraladılar. Köylüler, geçimini sadece tarımla ve hayvancılıkla sağladıklarını ve bu nedenle köy girişindeki 210 dönümlük araziyi hayvancılık yapmayı sürdürebilmek adına kiraladıklarını söylediler. Bursa Tarım İl Müdürlüğü'nden 11 yılığına kiraladıkları mera için bir de açılış düzenleyen Danişment köyü sakinleri, açılışa gelen konuklara ise çeşitli ikramlarda bulundu. Meranın açılışında kısa bir konuşma yapan Kaymakam Yurtseven, Danişmentlilerin Türkiye'de bir ilke imza attıklarını ve bu nedenle de kendilerini kutladığını söyledi. Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Oran da yaklaşık 210 dönüm olan meranın yeşillenmesi için tohum desteği verdiklerini söyledi.

BAŞKASINA SATILMADI

Danişment Muhtarı Necmettin Zarif de köydeki merayı almak isteyenlerin olduğunu, ancak köy halkının tepki göstermesi sonrası ihaleden çekildiklerini, hayvancılık yapanların kendi aralarında topladıkları para ile merayı 11 yıllığına kiralayarak hayvancılığı bitirmeme kararı aldıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiraladıkları meraya açılış düzenlediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN