Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'de yetki isyanı

"Ankara'dan para değil, yetki istiyoruz" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, Uludağ, Uluabat, Güney Çevre Yolu Projeleri'nin Ankara'dan engellendiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Büyükşehir'de yetki isyanı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ'da yeni tesisler, Uluabat'ın eko turizm bölgesi olması ve Güney çevre yolunun Ankara'dan engellendiğini belirterek, "Biz para değil yetki istiyoruz. Sağlık Bakanımız Bursa için büyük şans. Ankara'daki engelleri onunla birlikte aşacağız" dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe göreve gelişinin 6'ncı yılındaki projelerini Merinos'taki basın toplantısıyla anlattı. Uludağ'da yetki karmaşasını aşamadıklarını anlatan Başkan Altepe "Biz günübirlik tesisler, spor tesisleri, kongre merkezi ve otopark yapmak istiyoruz. Spor tesisinin duvarını bahane ediyorlar. Bize yetki verseler, Uludağ'da kış olimpiyatlarını bile yaparız. Teleferiği yaptık, kötü mü oldu? Teleferiğe para vermedik, kapasite 12 kat arttı. Bursa ekonomisine katkı sağladı. 4 ayda 450 bin yolcu taşıdı. Kira alıyoruz. 25 yıl sonra bizim olacak. Kültür Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarihi eser konusunda yetkiyi verdi. Bursa'daki tüm tarihi eserler ayağa kalktı. Bursa UNESCO miras listesine girdi. Şimdi Bursa'nın tüm ilçelerinin de UNESCO miras listesine girmesi için çalışıyoruz. Aynı durum Uluabat Projesi'nde de var. Uluabat Gölü'nü bambaşka bir çehreye kavuşturmak Marmara Denizi ile buluşturmak istiyoruz. Ancak Orman Su Bakanlığı buna karşı çıkıyor. Güney çevre yolunu yapmak istiyoruz. Projeyi hazırlayıp Ankara'ya gönderiyoruz. Tam onay çıkacak. Birileri 'dur' diyor. Aslında bu proje trafiği rahatlacak. Ormana da sınır çekecek. Biz para istemiyoruz. "Yetki istiyoruz. Para vermeseniz de olur" diyen başka belediye yok" diye konuştu.

MALİ YÖNDEN SIKINTIMIZ YOK

Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Buski ve Burulaş ile birlikte 2.7 milyar lira bütçeye sahip olduğunu, geçtiğimiz yıl yüzde 96'sının gerçekleştiğini kaydederken, 1,67 milyarlık kredi ve borç ile toplam bütçenin yüzde 70 ile en iyi orana sahip olduklarını vurguladı. Bütçe ile ilgili Ankara'dan her türlü izni alabildiklerini anlatan Altepe, "Sadece çevre konusunda 410 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Personel harcamamız bütçenin sadece yüzde 10'u. Mali yönden hiç bir sıkıntımız yok" dedi. Tabakhaneler Bölgesi'nde kentsel dönüşümün başlayacağını, 40 bin metrekare alanı kamulaştırdıklarını ifade eden Başkan Altepe şunları söyledi: "Vatandaşı mağdur etmeden dönümünü 1,5 milyon liradan aldık. Yani değerinin üzerinde meblağlar ödedik. Ödemeye devam ediyoruz. Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Soğanlı, Gaziakdemir, Sırameşeler hatta Çarşamba ile birleşecek. 90 derece sıcak su çıkıyor. Artık Afyon'a gitmeye gerek kalmayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'de yetki isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN