Paralel'in imamı 5 aydır Belçika'da

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Paralel'in imamı 5 aydır Belçika'da

Paralel Yapı'nın Bursa İmamı Cansun Sarıyıldız kenti terk edeli tam 5 ay oldu. Belçika'dan talimat yağdıran Sarıyıldız, hakkında çıkan her haber için Bursa'daki avukatları aracılığıyla birbiri ardına dava açıyor

Türkiye'yi sarsan 17 ve 25 Aralık darbe girişiminin ardından ortaya çıkan Paralel Yapı'ya karşı mücadele başlatan polis kasım ayında düğmeye bastı. Emniyet güçleri Gülen Örgütü'nün en etkili olduğu şehirlerden biri olan Bursa'da zorla Zaman Gazetesi aboneliği yapıldığı, Fethullah Gülen kitaplarının satıldığı ve görüşmelerin kaydedildiği ihbarı üzerine SGK İl Müdürlüğü'ne operasyon düzenledi. Kurumun imamı olduğu ileri sürülen Taylan Y.'nin ifadesini alan polis bilgisayar ve 1 milyon TL'ye alınan santral cihazındaki kayıtlara el koydu. SGK vasıtasıyla birçok işadamından himmet topladığı, prim borcu olanlara şantaj yaparak bağış aldığı iddia edilen Bursa imamı Cansun Sarıyıldız, bu operasyon sonrası eşyalarını hazırlamaya başladı. Yine Bursa'da faaliyet gösteren Bank Asya'nın himmet paralarının transfer edildiği Yıldırım Şubesi'ne baskın olacağı bilgisini çok önceden alan imam Cansun Sarıyıldız, apar topar Bursa'yı terk ederek soluğu Pensilvanya'da aldı.

BELÇİKA'DAN TALİMAT VERİYOR

Daha sonra Belçika'nın Brüksel bölgesine yerleşen Sarıyıldız, suçlu iade anlaşması olmadığı için bu ülkeyi tercih etti. Sarıyıldız, kentte faaliyet gösteren Aksiyon Hukuk Bürosu aracılığıyla hakkında çıkan her haber için dava açmaktan da geri kalmıyor. Başta SABAH olmak üzere medyayı hedef alıp hakkında haber yapan gazetecilere onlarca dava açan Sarıyıldız, basın yoluyla hakarete maruz kaldığını ileri sürüyor. Sarıyıldız'ın yurtdışına kaçmasının ardından pekçok işadamı polise başvurup, 'Bursa İmamı'nın kendilerinden himmet adı altında zorla bağış aldığı yönünde şikayette bulunmuştu. Eczacı Serdar Aygün kendisinden istenilen yıllık 45 bin TL himmeti vermediği için örgütün hedefi olduğunu belirtip şikayet dilekçesi vermişti.

SGK'DA İKİNCİ PERDE
Geçtiğimiz kasım ayında gerçekleşen SGK operasyonunda el konulan bilgisayar ve santral cihazının incelenmesinin ardından 325 bin telefon görüşmesinin kayıt altına alındığı ve kurumun ihtiyaçlarının ihalesiz olarak karşılandığının belirlenmesi üzerine polis ikinci operasyonu gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında biri kadın 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin, talimatları veren imamın kaçmasına karşın kendilerinin gözaltına alınıp yargılanmalarına tepkili oldukları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in imamı 5 aydır Belçika'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN