Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Empati kurmak için engelli oldular

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Empati kurmak için engelli oldular

İnegöl Kaymakamı Akça ve Başkan Aktaş Engelliler Haftası'nda anlamlı bir filme imza attı. Protokolün tamamı bir süreliğine engelli gibiy aşayıp kısa filmde rol alarak yaşadıkları sorunlara dikkati çekmeye çalıştı

İnegöl Kent Konseyi, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla kısa film hazırladı. İlçede Kaymakam Ali Akça ve bir grup yönetici, engellilerin sorunlarına dikkati çekebilmek ve bu konuda farkındalık oluşturabilmek için bir süreliğine onlar gibi yaşayarak kısa filmde rol aldı. Kamera karşısına geçen Kaymakam Akça, tekerlekli sandalyeye bağımlı bir engelliyi canlandırdı. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuşma ve işitme, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel tek bacağı bulunmayan, Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah ise bir kolu olmayan engelliler rolünde yer aldı.

İLÇEDE 2 BİN ENGELLİ VAR
Kent Konseyi Başkanı Cerrah, engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla kısa film çektiklerini söyledi. Türkiye'de 8 milyon, İnegöl'de de 2 bin civarında engellinin yaşadığını vurgulayan Cerrah, şöyle konuştu: "Engellilerin sorunlarını gündeme getirmek için empati yapmak istedik ama gerçekten çok zor olduğunu gördük. Bütün engelliler ve ailelerinin Allah yardımcıları olsun. Onlar için dua ediyorum. Son yıllarda ülkemizde engellilerle alakalı çok güzel gelişmeler, atılımlar oldu. Engellilerle alakalı ne kadar iyileştirme olursa bunun yine az kalacağına inanıyorum." Cerrah "Engelli olmak ne bir kusur ne bir ayıp ne de bir günah. Filmimizde bunu göstermeye çalıştık. Bu kısa filmimizde sayın kaymakamımız Ali Akça bir engelli arabasını kullandı. Belediye başkanımız Alinur Aktaş, işaret diliyle konuyu anlatmaya çalıştı. İlçe gençlik hizmetleri ve spor müdürümüz Yusuf Şevki Yücel, tek bacağı olmayan bir sporcuyu canlandırdı. Bize de bir kolu olmayan bir engelli rolü verildi" görüşünü dile getirdi. Cerrah, iki dakikalık filmi bazı ulusal ve yerel televizyon kanallarına göndereceklerini, ayrıca sosyal medyada yayınlayacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Empati kurmak için engelli oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN