Asya'dan Avrupa'ya müzikal bir yolculuk

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Asya'dan Avrupa'ya müzikal bir yolculuk

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '54. Uluslararası Festivali' coşkuyla sürüyor. Festivalde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ünlü sanatçılara eşlik etti

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonuyla gerçekleştirilen '54. Uluslararası Bursa Festivali'nin açılışı, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda görkemli bir konserle yapıldı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın (BBDSO) Oğuzhan Balcı şefliğinde sahneye çıktığı 'Üç Soprano&Üç Tenor' konserinde, sopranolar Çiğdem Önol, Funda Saltaş ve Esin Talınlı ile tenorlar Ayhan Uştuk, Aykut Çınar ve Şenol Talınlı da sahneye çıktı. BBDSO'nun en ünlü opera aryaları, napolitenler, müzikaller, tangolar ve ulusal müziklerden seçkin örneklerle sanatseverlerle buluşturdüğu konser, sanatseverleri Anadolu'dan Avrupa'ya ve Asya'ya uzanan rengarenk bir müzikal yolculuğa çıkardı. Usta sanatçıların eşsiz yorumlarıyla renk kattığı konseri dinleyen sanatseverler, coşkulu gecede sanatçıları alkışlarıyla ödüllendirdi.

BİR KÜLTÜR GELENEĞİ

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, açılış programında festivalin öneminde değinerek "Kültür ve sanatın merkezi Bursa'da gerçekleştirilen festival, kentin 54 yıllık geleneğidir. Şehirler, kültürün ve sanatın yaşatıldığı ve geliştirildiği oranda büyür ve gelişirler. Şehrimizin değerlerine sahip çıkmak, onları geliştirip gelecek nesillere aktarmak görevlerimizdendir. Kent kültürü konusunda dünyaya örnek bir şehir olan Bursa'nın çağdaş bir kültür sanat şehri olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

ONUR ÖDÜLÜ ODMAN'A

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi ve BKSTV çalışanlarını tebrik etti. BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ise festivalin özel bir programla sanatseverlerle buluşması hedefiyle yoğun bir çalışma yapıldığını hatırlattı. Konuşmaların ardından 'Festival Onur Ödülü', bu yıl Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) kurucularından da olan BKSTV'nin ilk genel sekreteri Osman Odman'a verildi. Bursalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış konserini, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve BKSTV yönetim kurulu üyeleri ile Bursalı sanatseverler ilgiyle izledi.

BU KONSERLER KAÇMAZ
2 Haziran'da, 'Dostlar Beni Hatırlasın' Ankara Devlet Opera ve Balesi, 4 Haziran'da Marika, 5 Haziran'da 'Türk Sanat Müziği Gecesi', 9 Haziran'da Europe, 10 Haziran'da İzmir Devlet Opera ve Balesi - 'Lüküs Hayat', 12 Haziran'da Rafet El Roman & Ezo, 13 Haziran'da Funda Arar, 15 Haziran'da Kenan Doğulu, 7 - 12 Temmuz - 29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asya'dan Avrupa'ya müzikal bir yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN