Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi Yeşil Cami'ye Büyükşehir eli değdi

Büyükşehir Belediyesi, İznik'in sembol eserlerinden biri olan ve 1378'de Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan tarihi Yeşil Cami'de restorasyon için düğmeye bastı. Hedef İznik'i de UNESCO'ya dahil etmek

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Tarihi Yeşil Cami'ye Büyükşehir eli değdi
Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, İznik ilçesinin de evrensel bir değer olarak UNESCO listesinde yer alması için çalışmalara başladı. Daha önce tarihi eser tespit çalışmaları kapsamında yapılan hava çekimleri ile göl içindeki 1500 yıllık bazilikanın görüntülenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi sayesinde, bu çalışma Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilmişti. Böylelikle İznik'in isminin yeniden dünya gündemine taşınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de ilçedeki ecdat yadigarı eserlerin ilk günkü orijinal halini alması için restorasyon çalışmaları başlattı.

RESTORASYON BAŞLIYOR
İznik ilçe merkezinde 1. Murat Hüdavendigar döneminde 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan ve minaresinde yeşil çini kullanılması nedeniyle yeşil cami olarak adlandırılan tarihi yapıdaki restorasyon çalışmaları başlatılırken, proje kapsamında cami çevresi de yeniden düzenlenerek bölge ayrıcalıklı bir yaşam alanına dönüştürülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bütünşehir yasasının ardından tüm ilçelerde olduğu gibi İznik'te de çalışmalara hemen başladıklarını belirterek, özellikle inanç turizmi açısından evrensel birçok değere sahip ilçede tarihi ve kültürel miras çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında surlardan antik tiyatroya ve Roma Yolu'na kadar ilçedeki tüm eserlerin sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendiklerini dile getiren Başkan Altepe, "Çalışmalara Yeşil Cami ile başlıyoruz. Cami restorasyonu ve çevre düzenlemesi ile burası ayrıcalıklı bir yaşam alanı haline gelecek" dedi. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da "Biz istedik, halkımız istedi ve Başkanımız Recep Altepe çalışmaları başlattı. Sadece burası değil. Abdulvahap Tepesi, sahil düzenleme çalışmaları ve kırsal kalkınma yatırımlarıyla Başkanımız her zaman yanımızda olacak. Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Yeşil Cami'ye Büyükşehir eli değdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN