Korna kültürüne Türk ayarı

Giriş Tarihi: 28.6.2015
Korna kültürüne Türk ayarı

Ülkelerin korna kültürleri olduğunu keşfeden Seger Korna, yaptığı bu tespitle ihracatını katlamayı hedefliyor. Firma, bozulmayan kornayla dünyanın en büyük pazarına göz dikti

'da faaliyet gösteren ve Türkiye pazarının yüzde 80'ini elinde bulunduran sektörün öncü kuruluşu olan Seger Korna firması, ülkelerin korna kültürü olduğunu keşfetti. Asya ülkelerinde "didit" gibi daha kibar, Ortadoğu ülkelerinde ise "dadat" gibi daha sert korna seslerinin tercih edildiğini belirleyen Seger, üretimini bu yönde yoğunlaştırdı. Otomotiv firmalarına ve yan sanayine klakson imal eden Seger, 33 yıllık tecrübesi ile Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemin meyvelerini toplamaya başladı. Geçtiğimiz yıl Ar-Ge çalışmaları kapsamında yüzde yüz yerli olarak üretilen Mega Da-dat isimli korna ile Amerika pazarında da girmeyi başaran Seger, otomotiv sektöründe ses getiren bu model sayesinde dünya pazarındaki payını artırdığını görünce yeni modeller üretti. Seger A. Ş. Yönetim Kurulu üyesi Selim Baykal, dünya da bir ilk olan ve patentini aldıkları yeni modeli SABAH'a tanıttı.

HİNDİSTAN'A GİDİP ARAŞTIRDI

Dünya ülkeleri arasında korna değişiminin 3 kat fazla olduğu ülkenin Hindistan olduğunu tespit eden Seger'in genç patronu bu ülkeye giderek araştırmalar yaptı. Hindistan'daki bir çok aracın yan aynalarının olmadığını ve tamponlarında "Lütfen korna çalın" yazısını gören Selim Baykal, bu ülkeye özel bir korna üretmek için kolları sıvadı. Çok fazla kullanıldığı için çabuk bozulan kornanın yerine uzun araştırmalar sonucu daha önce üretilmeyen elektronik kartlı korna üretmeyi başaran ve 3 ay boyunca 2 milyon kez çalarak test ettikleri "bozulmayan korna" ile Seger bugüne kadar istedikleri payı alamadıkları Hindistan'ı fethetmeye hazırlanıyor. Yüzde yüz yerli olan ve patentini aldıkları elektronik kartlı korna ile orta doğu ülkelerinde Pazar payını artıracaklarını belirten Selim Baykal, "70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Önceleri çok zorlandık. Çin malının virüs gibi yayıldığı Avrupa başta olmak üzere tüm ülkelerde yüksek fiyatımız nedeniyle tercih edilmedik. Ama yılmadık kaliteden ödün vermedik. Maliyeti düşürüp kalitesiz ürün yapmadık. Sonunda tabuları yıktık. Fiyatı yüksek, ömrü uzun olan Seger Korna Amerika'da bile tercih edilmeye başlandı. Bizim kornamızı kullanan oto yedek parçacıları tüm firmalar müşterilerine bizi tavsiye etmeye başladı. Avrupa'nın ikinci büyük korna üreticisi konumundayız" diye konuştu.

AR-GE ÇALIŞMALARI DEVAM

Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen, "Ana ürün gamımız olan elektromanyetik kornaların dışında, havalı korna ürününde de iddialıyız. Daha çok kamyon, otobüs gibi ağır vasıtalarda kullanılabilecek yeni tip havalı kornanın en önemli özelliği diğer korna çeşitlerine göre 3'te bir oranında daha az yer kaplıyor olması. Ayrıca plastik bir ürün olduğundan korozyon, ölçü kaçıklıkları gibi konularla karşılaşılmıyor. Dayanıklılığı en uzun olan ürünümüz diyebiliriz. Bu üründe yurtdışında öncelikle Amerika ve Asya pazarlarını hedefliyoruz. Yıllık üretim kapasitemizi 14 milyon adetin üzerine çıkaracağız. 4 yada 5 saniyede bir korna üretir durumdayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korna kültürüne Türk ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN